Dračí vrch

zavedu vás k místu které je opředené dračí pověstí:

Dračí vrch s výškou 676 m.n.m. se   nachází v západní části Jizerských hor, asi 2,5 km jižně od obce Fojtka nedaleko Liberce. Na vrchu se nachází skalní vyhlídka ze které je velmi dobrý (kruhový) výhled do okolí. Skalka byla v roce 1902 zpřístupněna libereckým horským spolkem. Do skalky bylo vytesáno na 70 schodů a osazeno zábradlí. Výstup je možný dodnes.

Ke skále se váže pověst o zlé příšeře požírající mladé krasavice z okolí. –  mohutný drak se zde objevil z ničeho nic.  Brzy se stal postrachem celého kraje a byl důvodem jeho počínajícího úpadku. Dříve tudy po chráněné stezce putovaly kupecké karavany do Lužice, když se však objevil drak, kupci se začali rozmýšlet, jestli nebude lépe zvolit jinou cestu. Vždyť nikdo tehdy nevěděl, jestli pouť těmi místy přežije. Mnozí obyvatelé kraje raději odcházeli z domovů, kde si nebyli jisti svým životem, ani životem svého dobytka, který pro ně byl hlavní obživou. Nejednomu pastevci drak odnesl kus po kuse i celé stádo, a často ten pastevec mohl být rád, že si zachránit alespoň vlastní život. Ti z obyvatel, kteří nemohli odejít, prožívali život plný napětí z budoucnosti. Nejenže hrozila ztráta možnosti obživy, ale vypadalo to, že až drak vyžere dobytek, vrhne se na lidi. Zatím, aby ho uchlácholili a neškodil ještě víc, museli mu lidé z okolí jeho sluje obětovat jednoho člověka ročně.
tak tedy vždy na svátek čarodějnic musel mít lidskou oběť. jinak by co skoro vyhubil celou vesnici. Každý rok svobodné dívky z okolí sem posílaly lístky se svými jmény. Lístky byly dány do obětní mísy (prohlubně) na vrcholu skály. Drak je pak rozfoukal a jen jeden lístek zůstal jakoby tajemnou mocí přikovaný ke kameni. Jednou toto losování padlo na děvče z blízké hájenky, která marně čekala na návrat svého ženicha z daleké cesty. Když už stoupala k Dračímu vrchu, její milý se vrátil, těsně před skalkou ji předběhl a bez dlouhého rozmýšlení strhl z ramene luk a jediným šípem draka zabil.

Od té doby si lidé myslí, že drak zahynul a že jedinou památkou na něj jsou kameny roztroušené po svazích Dračího kamene. On však není mrtvý, je jen raněný a v dračí sluji dál chrlí jedy a oheň. Proto bývá počasí na Liberecku tak nápadně odlišné od okolních míst.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dračí vrch

  1. Pingback: kraj Liberecký – okres Liberec | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s