Kelská ochrana přes Bouří

Většina z nás se Bouřek bojí. A každý dům dnešní době má ochranu přes bouří. Víte ale jak to bylo v dávné minulosti v době Keltů?

Keltové věřili, že Dub přitahuje blesky, protože dub je prý mnohem častěji cílem úderů blesků, než jiné stromy. Dub se většinou nevysazoval před domy, aby nebyl dům vystaven tomuto „bleskovému nebezpečí“. Ovšem na druhé straně se věřilo tomu, že dubové větve, listy, věnce a podobně mají sílu ochraňovat domácnost před zlem, před černou magiií atd.. Bohužel dub byl stromem, který figuroval i v nacistické magii a mnohdy takto nepřímo sehrával dosti smutnou úlohu v dějinách.

Dub je symbolem německého národa. V germánské mytologii je dub symbolem odvahy a dlouhověkosti. Je zasvěcen bohu Thorovi. , dubová ratolest je i na některých německých řádech.

Dub je též spojován v lidové magii se spojováním  se světem na druhém břehu. Dub umožňoval prý vstup do zásvětí. Lavenderová a Franklinová uvádějí ve své knize Magické rostliny (cituji): „Název dubu v ogamové abecedě „Duir“ nemá spojení pouze se slovem „door“ (dveře), ale také se základem slova „druid“ neboli jinými slovy, druid byla osoba s moudrostí dubu“.  (*).
Dveře…  Dveře do jiného světa? Například obec Lidice byla vypálena přesně v den, kdy začíná měsíc dubu. Dub je dle keltského kalendáře spojován s mužskou polaritou a je považován za měsíc síly, jistoty a zrození.

LIDOVÉ POVĚRY O DUBU :

Chceme-li prý pokácet dub, tak mu to musíme nejříve říct, aby o tomto našem chystaném činu věděl. Kácet dub by se mělo pouze za ubývajícího měsíce.
Pokácíme-li dub, musíme vedle tohoto místa zasadit žalud, protože duch dubu, by se neměl jinak kam přesunout. Zasadíme-li žalud vedle místa, kde stál původně dub, tak se duch stromu „přestěhuje“ do zasazeného žaludu.
Když se chystáte sbírat větve, listy nebo plody dubu, tak si sebou musíte vzít do lesa víno. Dle pověr musíte dub odměnit – nalijete víno na jeho kořeny a duch stromu bude spokojen (a napojen).
Bude-li se nám zdát ve snu o dubu, tak to prý podle snáře znamená, že budeme bohatí a že nás čeká dlouhověkost. Ovšem každý snář nám o snu o dubu řekne něco jiného. Jinde zase najdeme, že nás čeká velké štěstí (což může korespondovat s tím, že budeme bohatí). A zdá-li se nám o dubu na kterém jsou žaludy, znamená to prý, že naši rodiče budou na nás pyšní, popřípadě, že budeme pyšní na své děti.

Tak co to koukate co vše je tak nějak třeba i neviditelně spojeno s Bouřkou,  stejně jako vše má mnohé tváře, a záleží jen na nás jak se na to díváme ….
proto rád budu i nadále poukazovat na věci obyčejné ale neobyčejně viděné.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Počasí - záznamy bouřek v dějinách se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s