Dorňákův kopec – hrob švédského vojáka

Pověst vypraví o hrobu švédského důstojníka

Asi tak v půli cesty mezi Fulnekem a ostravou severomoravském kraji najdete vesnici Bílovec kde asi 4,5 km severozápadně od Bílovce, na katastru obce Slatina, ačkoliv se místo nachází takřka na okraji obce Stará Ves u Bílovce. zde nájdete teréni pozůstatky že zde kdysi minulosti stával dřevěný hrádek.

Dorňákův kopec u Staré Vsi je místní lidovou tradicí opředen hned několika legendami. V několika verzích byly dokonce zachyceny starší, většinou německou vlastivědnou literaturou. Počínaje pověstí o pohanském hradisku, hrobu švédského důstojníka a obligátní zkazkou o ukrytém pokladu konče.

Na Dorňákově kopci ve Staré Vsi bylo před mnoha lety vidět vyvýšeninu, kterou místní obyvatelé nazývali švédským hrobem. O tomto hrobu se mezi lidmi povídalo, že v posledních letech třicetileté války tu byl zastřelen a pohřben švédský důstojník. Byl prý zajat jako švédský špión.

Jeden místní obyvatel, který se jmenoval Hoš a jehož chalupa ležela u cesty, náhodou viděl popravu i to, jak mrtvého pohřbili. Protože byl chtivý majetku, hned následující noci mrtvolu odkryl a oloupil o zlaté manžetové knoflíky ozdobené drahokamy. Těšil se, jak je výhodně prodá. Ale od té chvíle jej znesvěcená mrtvola švédského důstojníka začala strašit. Každou noc v hodině duchů se Švédova hlava kutálela dolů z kopce, dívala se planoucíma očima k Hošově chalupě a volala: ,,Vrať mi moje knoflíky! Vrať mi moje knoflíky!“

Už po několika dnech tato opakující se strašidelná podívaná vyvolala u zloděje takový strach, že ukradené zlaté knoflíky vrátil zpět mrtvole do hrobu. Měl štěstí, že je ještě nestihl prodat.
Od té doby kutálející se strašidelnou Švédovu hlavu nikdo neviděl.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice švédské utoky na naši zemi se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dorňákův kopec – hrob švédského vojáka

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Nový Jičín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s