Trutnovský upír

Severovýchodních čechách Královéhradeckém kraji leží město Trutnov pravě tohle město je spjato příběhem o upíru jak jej napsal:

Kronikář Jan František Beckovský
(1658-1725)rodák z Německého (Havlíčkova) Brodu. Po studiích ve Vídni vstoupil do řádu křižovníků s červenou hvězdou a roku 1699 se stal vedoucím administrátorem nově zřízeného řádového špitálu v Praze. Tato funkce mu poskytla dostatek času ke studiu a k psaní. Jeho životním dílem je Poselkyně starých příběhův českých, která se opírala o studium mnoha různých pramenů, čímž chtěl Beckovský opravit omyly Hájkovy kroniky. Druhý díl zasahuje až do roku 1718 a vyšel až po autorově smrti. Toto vrcholné dílo barokního dějepisectví je významné hned z několika důvodů: vyznačuje se nezvyklou dramatičností děje, postihuje vnitřní dějinné souvislosti a je napsáno s úmyslem povznést národní vědomí a hrdost.
Právě v této knize zaznamenal případ zámožného turnovského měšťana Štěpána Hubnera.
Píše, že roku 1567:
„umřel veliký boháč a obyvatel města Turnova Štěpán Hubner a s velkou slávou tělo jeho počestně bylo pohřbeno, jakožto onoho, který ode všech ctěn a vážen byl, že několika domy krásnými město Turnov okrášlil. V krátkém čase křik se rozmáhal, že to tělo z hrobu vstává, lid honí, je objímá i tak mačká, že jich osob několik od toho objímání umříti muselo. I bylo poručeno katovi, aby to tělo vykopal, je k šibenici dovezl a hlavu jemu sťal. To když se stalo, vystříkla hojná krev z těla všecka čerstvá, ačkoliv ten boháč před pěti měsíci umřel, z těla kat vytrhl srdce jeho celé čerstvé, a to tělo na prach spálil.“

Ačkoliv kronikář píše o Turnovu, badatelé zjistili, že v turnovských kronikách není nic o tomto bohatém měšťanovi známo. Jeden z pramenů, ze kterých Beckovský čerpal, byla kronika trutnovského kronikáře Šimona Huttela, kde se píše, že:

„6. července 1567 uhořel v Trutnově Stephan Scholz – jinak zvaný Hubner, za 20 týdnů po jeho smrti bylo tělo opět vykopáno etc., etc. Jeho celá historie, všechny okolnosti jak se to s ním stalo a sběhlo, je možno číst a najít v exemplární knize, která vyšla tiskem.“
O Hubnerovi se říkalo, že byl spolčen s ďáblem – překvapivě rychle zbohatl, ve sklepích mu vína více přibývalo, než ho prodal, znal prý kouzelné byliny, léčil lidi i zvířata. Na místě, kde stál jeho dům, byla postavena po roce 1583 novorenezanční radnice, která stojí dodnes. Hubner však nepřestal strašit ani po své posmrtné popravě.

Beckovský si tedy spletl Trutnov s Turnovem a tento případ se ve skutečnosti udál v Trutnově.
Jinak, opravdu se jedná o Trutnov, nikoliv Turnov.  prof. J.V.Šimák byl největším odborníkem nejen na Turnov, ale i na celé dějiny široko daleko kolem Turnova. Ve třetím svazku svých „Příběhů města Turnova“ dokonce na více jak 600 stranách sepsal výpis majitel všech domů v Turnově od nejstarších dob do současnosti podle archivních materiálů. Proto jeho podiv nad domnělým upírem v Turnově měl vysokou váhu. ( http://www.striga.info/viewtopic.php?f=2&t=898 )

podle:

Landr, L.: K pověsti o „turnovském“ upíru Hubnerovi. Kapesník, červenec, 2000

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Upíři a lidé kteří dokázali vysát z člověka život se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Trutnovský upír

  1. Pingback: kraj Královéhradecký – okres Trutnov | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s