Turecká studánka

Okres Vsetín, Zlínský kraj

 

Najdete ji  poblíž Valašských Klobouků ve Francově Lhotě
Studánka je naproti prodejně masných výrobků Carnex .  Poblíž je i velká pramenná jímka a studna.Samotná není ničím čim by vynikala nad ostatní studanky , jedině spíš zaostavá že se nepečuje o její čistotu. Bohužel se zde asi občerstvuje místní omladina, která háže do studánky odpadky.  Ale je zvláštní tím co se zde minulosti událo a co se vypravuje  o této studánce::
„Že by to bylo právě tady? Podle tradice: ano. CO?
Při dobyvačných choutkách mohamedánských Turků v Evropě došlo také na Valachy a počátkem září r. 1663 vtrhla sem přes Střelnou a od Vláry jejich vojska, aby šířila nadvládu půlměsíce. 6. října rozložili svůj tábor v těchto místech mezi našimi dědinami. Zde shromažďovali svou kořist z okolí, aby ji odvlekli do svého hlavního tábora. Protože z potoka pili jejich koně a šly tam všecky odpady lidí i zvířat, využili podle tradice i tohoto pramene pro vlastní potřebu (i pro vaření turecké kávy).
A jak to celé vypadalo? Jan Blesík ve své historii obce uvádí: „Všechny zprávy se shodují v tom, že v tatarském táboře mezi Senicí a Francovou Lhotou bylo asi 17 000 Tatarů… Byl to tragický týden pro naši Francovu Lhotu. Celá vesnice byla vypálena ohněm, založeným na několika místech, bylo to jediné spáleniště, na němž se povalovaly mrtvoly lidí i dobytka v odporném zápachu dohořívajících usedlostí. Tataři pustošili pálením, zabíjením a drancováním, sehnali (i z okolí) do houfu na 2 000 lidí, které všechny nahé a s vlajícími vlasy hnali biči do Uher… Největší ztráty tehdy měla Francova Lhota. Zabitých a zajatých bylo 512. Senice byla též celá vypálená a 426 osadníků zajato nebo zabito… Teprve 14. října se vrátili Tataři do svého uherského ležení.“

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vpád tatarů, Živá a Mrtvá voda se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Turecká studánka

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Vsetín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s