hrob tatarského velitele

Okres Břeclav, jihomoravský kraj

Když půjdete z Dolních Věstonic k vlaku do Popic, uvidíte před sebou věž popického kostela. Patří mimochodem k nejhezčím barokním věžím v širokém okolí. Za věží se zvedají svahy a v nich spatříte zvláštní kopec pravidelného tvaru, říká se mu Mohyla.
tvrziště Mohyla

Nachází se nad obcí na částečně upravené malé vyvýšenině. Podobá se komolému jehlanu vysoké mu 6 m s horní plošinou o rozměrech 20 x 9 m. Na jižní straně se rozprostírá malá plošinka svažující se k jihu, která je oddělena od vlastního tvrziště úžlabinou. Archeologický výzkum v 1. 1968—1969 zjistil, že na temeni stávala dřevěná srubová stavba o rozměrech asi 6 x 6 m. Kopeček nebyl, jak se původ ně předpokládalo, uměle nasypán, nýbrž jde o částečně upravený přírodní útvar. Archeologické nálezy datují život na tvrzi od 13. do počátku 15. století.

K objektu se váže i několik pověstí.

Jedna znich tvrdí že tento kopec nasypali svými přilbami tatarští vojáci na hrob svého zemřelého velitele, zde pohřbeného. Každý voják měl nasypat na jeho mrtvé tělo právě jednu přilbu hlíny. Z toho, jak je kopec veliký, můžete usoudit, kolik těch tatarských vojáků bylo.

Reklamy

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vpád tatarů se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na hrob tatarského velitele

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Břeclav | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s