Attilův hrob na Hané?

Okres Olomouc

 

Nedávno jsem ani nevěděl že Attila tahl  i přes Slovensko, a že  tam  možná někde leží jeho hrob. Ale to že někoho napadlo hledat v šedesátých letech 19. století v obci Náklo. Tak to mě přímo překvapilo.  neboť pocházím z Horky nad moravou. Takže odsuď  do Nákla to není daleko.

Který Vena jim to asi písk.

Uznejte koho by to napadlo že Boží muka v místní části nazývané Hráč stojí na vršku, který je Attilovou mohylou. Kdo by jsi pomyslel že zdejší vršek u cesty Hračice, by mohl být umělého původu. Ale asi lidé naletí na všechno pokuď je to dobře řečeno. (z mé skušenosti vím že někdy legraci stačí říst smrtelně vážně a berou to jako fakt, a když naopak něco co myslíte vážně řeknete usměškem tak jsi myslí že jsi děláte srandu, pak stačí také aby jeden přestíral jakože něco dělá a ten často má ve zvyku se podle někoho opičit.)

No tak možná není divu že najednou mnozí začly hledat,  Lidi se zbláznili a po vršku, kde se nic nenašlo, rozkopali celou vesnici. Hledání probíhalo v noci, aby je nikdo neviděl a nemuseli se o případnou kořist s nikým dělit. Pouze jeden výměnkář měl štěstí, po překopání celé stráně našel misku z bronzu nebo mosazi. Nedokázal však udržet jazyk za zuby a s nálezem se hned chlubil. Sousedé si mysleli, že je miska zlatá a začali závidět, a tak někdo misku ukradl. Po roce obyvatelé vesnice Nákel pochopili, že někomu sedli na lep a hledání přestalo. Ještě dlouho poté se jim sousedé za jejich hloupost smáli.

No a o podobný žertík se také někdo pokusil ve Veletinách u Brodu, že jsi vymyslel pověst. Podle té pověsti byl velký Hun Attila „pohřben nedaleko obce na pravém břehu řeky Olšavy“. Doba už však pokročila, a tak lidé z Veletina se do podobného překopávání vesnice jako před sto lety Nákelští nepustili
V roce 1966 upozornil na zdejší pověst inženýr J. Žalud na stránkách časopisu Květy.

Pátrání tehdy ukázalo, že „starobylou“ pověst si vymyslel před dvaceti lety jeden z učitelů místní školy, který byl nadšeným amatérským archeologem a u Olšavy prováděl výkopy slovanského pohřebiště. A protože měl málo pomocníků, přišel s vyprávěním o Attilově hrobu s obrovským pokladem, který čeká na své nálezce. Efekt to však prý příliš velký nemělo.

Tak to někdy muže dopadnout při rohřečení dávné zahady, že jsi z nás  i  z dávné doby můžou naši předci občas i střílet třeba i s prvky černého humoru.

Tak dodnes kde Attilův hrob leží je nám tajemkou,  dosud nebyl nalezen,  a  snad i proto že původní záměr byl aby jej nikdo nenašel, a jak vydíte povedlo se!

No jak to bylo Attilovým hrobem na slovensku můžete jsi dočíst např. v knize :  JAN A. NOVÁK:  Putovanie po najvačších záhadách slovenska .      Pozor je to letošní novinka a né jediná kniha kterou autor nabízí.  takže chyťte jsi svého zahadologa a hurá za tajemnými místy.   Je ji opravdu hodně a ani nemusíte do ciziny!!!

Náklo má ve svých pověstí i svého ohnivého psa , klasický ohnivý pes leží ve sklepení a hlídá poklad ale tento  v Nákelském Hráči vždy tiše běžel jako duch. Náhle se vynořil ze tmy přímo u Božích muk, a běhal kolem jako pominutý, ale nikdy neštěkal. byl veliký jako tele s tmavou srstí.

Reklamy

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Attilův hrob na Hané?

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s