Náklo – drak

Okres Olomouc

 

K Náklu se váže spousta pověstí, jedna z nich se zmiňuje i o draku. mezi Náklem a Mezicích. Ve stráni se otevřela „Hluboká jáma“ zapřišiněná podle pověstí  počasím:

Ve stráni táhnoucí se od Nákla k Mezicím se kdysi po bouřce a dešti otevřela hluboká jáma. Zde byly nalezeny podivné ostatky neznámého tvora. Lidé se domnívali, že jde o kostru draka. Došlo však k dalšímu sesuvu půdy a tím k zasypání rokle. Povídá se, že v jámě bylo podobných koster draků více.

druhá verze zas se zmiňuje že v té jámě se usídlil drak.  Když nad ní létal, zanechal za sebou ohnivý pás. Mizel vždy směrem přes Kaluhy k Hynkovu. Kolikrát za noci viděli vesničané jen ty světla, ale draka samotného ne. Vylétaval jen za bouřek, kdy hrom rachotil a vítr skučel a nikdo z lidí si netroufal ani nos vystrčit z chalupy.

Podle vesničanů vozíval drak na zádech čarodějnice.  A ta díra byla rejdištěm divoženek, klekánic a všelijakých strašidel z celého okolí. A nad tou strání, dneska je tam pole, ale kdysi býval veliký panský rybník. A něm byli hastmani takže i ti chodívali do dračí díry.

Daná pověst víc to nepopisuje ale když jsi všimnete části: ohnivý pás  a od myslíte jsi draka, máte tu možnost že na nebi byl spozorován  neobvyklí ukaz:  který lid který tehdy možná věřil  kde jaké pověře. mohl posuzovat že to je drak.     něco podobného je zmýněno v záznamech  o počasí obce Nákla …

„1858 Toho samého roku dne 12. září objevila se nedaleko severní točny na obloze přehrozná kometa (vlasatice) a takový ohon měla, že byl tak dlouhý, že od jednoho obzoru k druhýmu kdyby to rozdělil, tak by byl do půli býval. Hvězdáři žádní ji neznali aještě nikdy tak velká vlasatice na obloze k spatření nebyla. A tak trvala až do 11; října a až přišla na jižní točnu a kde se potom poděla, to Bůh sám ví. A ten ohon byl dlouhý a široký a v něm bylo hvězdy vidět, tak jako když jest řídká mlha.“

Ten rok stejnou dobu bylo zaznamenáno i zemětřesení,  kdyby ta pověst znikla právě v této době je možné že  právě i to zemětřesení vyvolalo narušení půdy , tedy vytvoření díry která dalším otřesem nebo přívalovými dešti byla následně zakrytá.

víc „ZDE“ .

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – drak

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s