Náklo – na škole straší, jdeme za školu.

Okres Olomouc

 

Stará škola v Nákle stávala původně na farském dvoře, za prelátskou rezidencí. Podle jedné z pověstí se zde zjevovalo před mnoha lety podivné, divoce dupající zvíře. (prý koza okovanými podkovami. – to já teda nevěděl že by se podkovy dávali i kozám.)  Přízrak shazoval ze zdí obrazy, rozbíjel okna. Dveře se tu samy od sebe otvíraly, ozývali se tu plno lidských a zvířecích hlasů. Nejhorší to bývalo ve starém sklepě pod tehdejším ovčínem. Klid nastal, až když lidé sklep zasypali a vchod k němu zazdili.

Na místě farního domu stával kdysi i poplužní dvůr pánů z Hradiska. Zde se zjevoval duch krutého pána. A strašilo i na faře. Po chodbách a schodech se kutálela ohnivá bečka, vycházelo z ní jasné světlo, jako z hořící slámy. (Když ste se toho sudu dotkly byl studený) Nakonec vždy zmizela v zahradě, kde podle pověsti stával prní nákelský kostel. Býval tam kopeček a pod ním hluboké podzemní chodby. Nikdo však nevěděl, kam vedou. Z jejich nitra vycházely podivné zvuky, proto tam raději nikdo nechodil.

Občas vyjížděl z farského dvora kočár bez koní, na kozlíku seděl kočí, jemuž z rukou a hlavy šlehaly jasné plameny. Někdy ho ovšem na kozlíku zastoupil kostlivec. Celý pozemek dokazuje, že se zde dělo něco temného a děsivého.

Brrr jestli se něco takového povídalo v době kdy se chodilo učit na starou školu, komu by se tam asi tak chtělo, nebo odpor školáků ke škole byl až tak velký že jsi možná vymýšleli takové příběhy …. kdo ví

Název Náklo znamená bažinaté místo, kde klíčí mladé vrbiště. Toto je jeden z mnohých výkladů názvu obce.

„Ku konci předešlého století 1700 byla škola tam, kde jest nyní č. 36. Odtud starší lidé do nedávná říkali na staré škole.“

Někdy před rokem 1600 byla v Nákle zřízena škola. Ve spisech olomouckého klášterního Hradiska se u roku 1609 uvádí jméno Havel Simitius, což byl učitel, který v té době v Nákle učil. Škola byla nedaleko kostela a fary. Švédský vpád ji roku 1642 zničil, ale vesnice nechala školu znovu zřídit a to opět u kostela. Pokud se podíváme do obsahu výuky, tak se na škole vyučoval biblický dějepis, krasopis, mluvnice, místní zeměpis, počítání zpaměti, přírodopis a zpěv.

Během let se podoba budovy školy měnila. V roce 1786 při dělení panského dvora, bylo rozhodnuto, že se z budov zřídí škola a fara. Bohužel však škola byla zřízena v nevyhovující budově, jež byla vlhká a tmavá. V roce 1843 se v jedné z tříd propadl strop, ten byl opraven až v roce 1853. Budova byla však nadále nevyhovující, což nelibě nesli hlavně rodiče žáků.
Sem chodily děska okolních vesnic, to znamená některé i 3 km pěšky nebo je možná občas někdo svezl. Ale přesto jaké to mohlo být bydlet ve vesnici a vědět že všude kolem jsou močály, možná stačilo  jen neopatrnost a občas náké dítě utonulo.    není možná divu že zlikli povidačky že na škole straší.

Do roku 1908 sem docházeli záci hynkova.
Unčovicích škola byla zřízena až 2. polovině 19. století.
A v obci Příkazy snad až 1912 – začalo vyučování v nové školní budově.
Ve Střeni byla vystavěna v roce 1881.

Až v roce 1885 se Náklu započalo se stavbou nové školní budovy na pozemcích Melichara a Františky Maulerových, které byly za tímto účelem obcí vykoupeny. Kolaudace nové stavby se konala 17. února 1886, ale stavba nebyla schválena, zejména na střeše se našlo množství nedostatků, po jejich odstranění byla budova konečně 31. srpna 1886 zkolaudována. Definitivní vybavení školních místností bylo provedeno roku 1890. Na budově byly později prováděny ještě ozdobné práce. Upravoval se dvůr a tělocvična. Roku 1900 byla opravena střecha, roku 1921 vsazena nová okna. Ale už roku 1930 bylo nutno celou budovu řádně upravit neboť tato byla stavěna velmi nedbale. I kvůli počtu žáků bylo rozhodnuto školu o jedno patro nadstavit. Práce byly zahájeny roku 1935 a po Novém roce 1936 se v již upravené škole vyučovalo a vyučuje se dodnes.
Škola v Hynkově:
V roce 1907 při zcelování pozemků byl nově vytýčen chodník do Nákla, byl delší než původní, po kterém chodili žáci do školy a navíc vedle něj vznikl hluboký odvodňovací příkop, nebezpečný při zimní cestě. Proto se téhož roku, 30. prosince, konala schůze na Hynkově, která rozhodla o stavbě školy. Následujícího roku, 10. června, získala obec souhlas se stavbou od zemské školní rady v Brně, stavební plnány dodal a stavbu vedl stavitel F.B. z Horky a škola byla postavena. Její postavení zaznamenal kronikář obce:“…koncem září na místě nezdravého močálu uprostřed vesnice vypínala se krásná školní budova jako klícka…“
takže až do roku 1908 kdy byla škola otevřena museli záci docházet do nákla  cestou kolem močálů.

1908, 27. září, se konalo slavnostní svěcení školy, měla dvě učebny, možnost zřídit třetí učebnu. Prvním učitelem se stal A.L. V prvním školním roce ji navštěvovalo 46 žáků, z toho 21 děvčat. V roce 1913 získala škola vlastní zahradu. O 10 let později se úředně změnila na dvojtřídku, ale dvě třídy měla již od roku 1920.
V roce 1945 byla vyklízena pro válečné potřeby a o dva roky později proběhly na škole rozsáhlé opravy.
Roku 1950 dostala škola pozemek o výměře 40 arů vedle č. 99, kde vznikla nová školní zahrada a hřiště.
V roce 1976 vyučování skončilo.

No a osud budovy školy až se v ní neučilo:
Budova sloužila jako veřejná knihovna, byl zde byt a od roku 1980 zde jednou měsíčne ordinovala obvodní lékařka. Po roce 1990 zde byl krátce obchod a roku 1997 byla školní budova upravena na malometrážní byty pro občany postižené povodní. Stále ale zůstává jednou z přirozených dominant obce.

Unčovicích škola byla zřízená až polovině 19 století v budově Tvrze z roku 1348.  Což také zvláštní místo na školu.  Dneěního pohledu vypadá jako normální vila a přesto má tak hluboké kořeny, na mnohých takových místech dávno tvrz nenajdeme a stojí tam kostel. A přesto v unčovicích ta Tvrz stojí do dnes.  I když také se tam už dlouho té budově neučí. Později sloužila k bydlení a jako kanceláře. Po roce 1945 ji od města převzal státní statek a poté unčovické zemědělské družstvo, které ji vlastní dodnes..

Škola v Horce:
Pravidelné vyučování v Horce bylo zavedeno v roce 1742. Zpočátku se vyučovalo po domech, teprve roku 1790 byla postavena menší školní budova (dům vedle staré školy, č.p. 78). Školu tehdy nepravidelně navštěvovalo 120 žáků, kteří se nejdříve učili v jedné třídě, po roce 1872 ve třech třídách.

Dalším mezníkem byl rok 1873, kdy byla postavena školní budova u kostela. Stavba školy byla financována obcí i jednotlivými občany a byla dokončena za 6 měsíců. Vzrůstající počet žáků v roce 1887 vedl obec k rozšíření školní budovy.

V roce 1913 – 1914 byly učebny přiděleny dělostřeleckému pluku, vyučování muselo být zkracováno.

V roce 1923 byla již čtyřtřídní škola rozšířena na pětitřídní, v roce 1936 na sedmitřídní, dvě třídy musely být umístěny v obecním domě, školu navštěvovalo 300 žáků.

Po okupaci v roce 1939 v budově sídlili Němci, žáci školu navštěvovali během války dvakrát týdně. Budova, zařízení, školní pomůcky byly poničeny, školní potřeby rozkradeny. S opravami bylo započato již o prázdninách 1945, nejvíce práce odvedlo tehdejší rodičovské sdružení a další místní občané.

O staré škole v Horce nad Moravou se také tvrdí  že tam straší, i když já jsem z Horky bydlel tam 17 let poblíž a nic nevěděl. víc zde

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice duchové, ohnivý sud, podzemní chodby, školní strašidlo se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – na škole straší, jdeme za školu.

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s