Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – rostliny z dalekých krajů

Okres Břeclav, jihomoravský kraj

….botanická konkurence Pálavy

Jak se tam dostat?
Přístup na Pouzdřanskou step je snadný: osobním vlakem z Brna či Břeclavi do zastávky Pouzdřany. Odtud pokračovat modrým značením přímo vzhůru a po přibližně kilometru chůze se ocitnete ve stepním ráji. Motoristům také doporučuji zaparkovat poblíž železniční zastávky.

Mužete jej také vidět když pojedete kolem vlakem … než dojedete do první zastávky směrem k Brnu (to uplynou asi tři minuty) – do Pouzdřan, uvidíte vpravo ve směru jízdy vysoký kopec.

Nazývá se Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step a Kolby (navazující pásmo lesostepi a dubových hájů) představuje svým způsobem konkurenci nedaleké Pálavě, protože během časného jara se díky kosatcům, hlaváčkům, kostřavám a koniklecům stává častým cílem výletů. Oblast je zároveň jednou z nejbohatších lokalit katránu na našem území.

Neobyčejné poklady tají i zdejší hmyzí říše. Vše navíc doplňuje vynikající rozhled do okolí. Takže si tu společně s amatérskými botaniky dávají dostaveníčka také nadšení entomologové a vůbec všichni obdivovatelé přírodních krás.

A protože tu rostou u nás ojedinělé byliny, nehospodaří se na něm. V květnu tam možná uvidíte takové bílé kopečky, vypadá to, jako by se tam pásly ovce. To má na svědomí bylina, která se vzdáleně podobá lopuchu nebo bodláku, nikde jinde u nás neroste a jmenuje se katrán tatarský.

Kvete jen krátce, brzy uschne, potom ho vítr ulomí a valí po svazích, tam, kde z něho vypadnou semena, příští rok vyrostou nové rostliny. Této rostlině se říká proto také stepní běžec.

Katrán tatarský
je zařazen mezi silně ohrožené druhy rostlin ČR. Je zahrnutý v tzv. Červené knize vyšších rostlin ČR a SR. Katrán také patří mezi druhy chráněné evropskou legislativou (NATURA 2000).

Druhou rostlinou, u nás málo kde běžnou, je kavyl, lidově zvaný vousy svatého Ivana. Ten kvete v červnu bíle a na každém stonku je množství malých nenápadných květů. V této době rostlina dosahuje výšky několika desítek centimetrů, je jí porostlá celá
Pouzdřanská step, a když fouká vítr, Vypadá to, jakoby se celé svahy pohybovaly do rytmu, který odměřují nárazy větru.  porost kavylu se vlní jako moře.

Podle pověsti i rozšíření těchto rostlin mají na svědomí Tataři. Vojáci prý jednou přijeli do tohoto kraje a semena těchto rostlin dovezli ze svého domova snad v záhybech oděvu, stanů na kopytech koní nebo ještě jinak, tam semena vypadala a našla příznivé podmínky k růstu. Od těch dob tu rostou.


Kam ještě za stepním běžcem?

Výskyt katránu tatarského se v České republice neomezuje pouze na Pouzdřanskou step. Mezi další naleziště patří například blízké Čejkovické Špidláky nebo Dunajovické kopce. Katrán tatarský není naším jediným zástupcem stepních běžců (tedy rostlin se shodným způsobem rozmnožování) – obdobně tak činí i máčka ladní a šater latnatý.

další informace o zdejší krajině „ZDE

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vpád tatarů se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – rostliny z dalekých krajů

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Břeclav | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s