Zkamenělí vozka a pastýř

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

 

hrubém jeseníku jsou skaliska Vozka a pasak a právě k těm to skalam neboli i kamenům se váže pověst že to jsou vlastně zkamenělí lidé

Vozka – (1377 m) vrcholová skála 7 m, v sousedství Keprníku  je významnou krajinnou dominantou opředenou hezkou pověstí s pochmurným koncem o vozkovi:

Je tomu už dávno, co na Kolštejně – Branné žil rytíř Ulrich. Byl to pán spravedlivý, poddané neutlačoval a lidem se žilo když ne dobře, tak alespoň lépe, než u sousedů.

Jednou se vydal rytíř na lov. Záhy postřelil kance a vydal se po jeho stopě. Zvíře však mělo dostatek sil, a když se k němu lovec přiblížil, vrhlo se na něj a téměř ho zabilo. Už se zdálo, že rytíř podlehne, když se objevil vysoký stařec s bílými vousy, zvedl kance jednou rukou do výše a tak silně jím mrštil o skálu, že ten zůstal mrtev ležet.

Rytíř chtěl Pradědovi poděkovat, ten však mávnul rukou a s úsměvem zahřímal : „Neděkuj. Slib mi, že kdyby nastal hlad, pomůžeš svým poddaným.“ Rytíř Ulrich slíbil a skutečně zanedlouho přišly deště a krupobití a na kolštejnském panství zavládla bída.

A tak formanovi, jiná podoba tvrdí že spravci zadal za úkol převézt přes jesenický hřbet vůz plný chleba a pomoci tak hladovějícím obyvatelům na severní straně pohoří.
Správci se příliš nechtělo, spěchal za jinou prací a poddaným příliš nepřál. Na cestu se dal pozdě, a tak, aby byl do večera na zámku, zkrátil si cestu přes hřebeny hor. To však neměl dělat, protože zapadl do bažiny. Noc se blížila, kola pevně vězela ve sněhu a bahně nebylo možno s ním jet dopředu ani dozadu.

V bezvýchodné situaci se vozka rozlobil, a stahl plachtu a začal pokládat pod kola chleba. Bičem popoháněl koně, bochníky mizeli v rozryté zemi.

Tu však přišla strašná bouře, kterou nikdo předtím nepamatoval. Proudy deště, sníh, hromy, blesky, vichřice! Po jejím utišení se na jesenických kopcích objevilo nové skalisko – má dodnes podobu naloženého povozu taženého koňmi s vozkou na kozlíku…

Další pověst je podobná ale i odličná:

Vypravuje o boháči co týral své podanné a ty když ho prosili aby se smiloval a pomohl v době největšího hladomoru. ten sice nejdřív slíbil že pošle vozy do slezka pro obilí. Ale druhého dne jim nechal dovést z hor kamení a smál se tomu.  Ale lid se zbouřil a nechal pána odvést kamení zpátky do hor.   odjel ale už se nevrátil. byl potrestan za svou tvrdost srdce. Že byl proměněn na kámen s vozem i s konmi.

Zde jsou možnosti jak se mužete k vozkovy dostat.

A) Pohodlné:
1) z Ramzovského sedla lanovkou na Šerák, odtud po červené přes vrch Keprník k rozcestí Trojmezí, odtud po žluté mírným výstupem až na vrchol. Krajinářsky velmi vděčná trasa. Celkem 5 km, převýšení asi 200 m.

2) z Červenohorského sedla po červené do Sedla pod Vřesovou studánkou, odtud po zelené nejdříve mírně dolů, pak strmějí na vrchol. Celkem 6–7 km, převýšení asi 400 m.

B) Náročnější:
1) z městečka Branná po zelené značce přes bývalé osady Přední a Zadní Alojzov, podél potoku Hučava k Hášově lovecké chatě a od ní strmě vzhůru. Krajinářsky velmi vděčná trasa. Celkem 10 km, převýšení asi 800 m.

2) z městečka Branná po žluté značce paralelně s předchozí trasou krajinářsky méně hodnotným terénem převážně po lesních cestách. Celkem 10 km, převýšení asi 800 m.

3) Z turistického letoviska Kouty nad Desnou po žluté proti proudu Hučivé Desné do Sedla pod Vřesovou Studánkou, odtud po zelené nejdříve mírně dolů, pak strměji na vrchol. Celkem 9–10 km, převýšení asi 800 m.

Další skamenělí člověk je :

Z Branné vede stezka stoupáním po lesních cestách na hřebeny Jeseníků, kde se ve vrcholové partii nacházejí skály Pasák. Jedná se o skalní sruby a skalky se zajímavými erozními útvary. Tvoří 250 m dlouhou a až 30 m vysokou skalní stěnu. Pasák je významný geologický a geomorfologický útvar – skalnatý hřbet s mrazovými sruby, skalními převisy, terasami a izolovanými skalami, z nichž jedna svým tvarem dala vzniknout názvu přírodní památky a pověsti o zkamenělém pastýři. K zajímavostem patří skalní okno 2 m vysoké. (dutý kámen zmiňovaný v pověsti)  Z vrcholu Pasák je široký rozhled po hlavním hřebeni Jeseníků a na Králický Sněžník.

Zde je jedna z pověstí nich která popisuje že to je skamenělí Pastýř.

Komorník majitele panství koldštýnského pana Hynka z Vrbna, jménem Antonio, se náruživě zamiloval do Dorotky, dcery chalupníka z Vigantic (dnes Vikantice). Ta ale jeho dvoření odmítala. Měla ráda mladého, i když chudého tkalce ze Stříbrnic.

Odmítnutý Antonio se obrátil s žádostí o pomoc na Dorotčina bratra. Ten třel bídu s nouzí jako obecní pastevec a po smrti rodičů bydlel se sestrou v jedné chaloupce.
Takže jak jinak nechal se zlákat vidinou zlatáků a nemyslel na dobro své sestry. Bratr Dorotce nejdříve jen domlouval, ale jeho snaha byla marná.
nakonec ji tedy zavřel na noc do komory, vzkázal Antoniovi, aby přišel, a nechal mu svou sestru napospas

Vyděšená dívka ale dlouho neváhala vyskočila z okna a utíkala. jenže Bratr s Antoniem ji pronasledovali. Jenže jim neutekla a násilím ji dovlékli domů.
Tam se na ní Antonio vrhnul, jak hladový vlk na svou kořist. Dorotka plakala a v navalu bolu svého bratra proklela: „Kéž bys se proměnil v kámen, “ křičela na něj „když Tvé srdce neobměkčí ani nářkem vlastní  sestry!“

O několik dní později se měl Antonio se svým pánem odcestovat a chtěl naposledy vidět ještě dorotku.  A právě této chvíly Dorotka když se sním setkala u Dutého kamene v jeskyni mu vrazila do prsou ostře nabroušený nůž.
Pak nožem utíkala za bratrem a tu chvíly viděla jak se promněnil ve skalisko. její kletba se vyplnila.

jsou to jen pověsti ale nejsou to jediné případy zkamenění, bylo by to drsné i když spravedlivé kdyby to nebyli jen pověsti ale skutečné události.  Tím pádem  tohle místo kamenem z tohodle pohledu je místo Tajemné kde se událo něco co se vymiká zdravému rozumu.


majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice chleb, krutovláda pánů, potrestaná zloba, Tajemné a krásné Šumpersko, Člověk proměněný v kámen se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Zkamenělí vozka a pastýř

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Ramzovské sedlo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s