Bílá paní – velké Losiny

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Obec Velké Losiny patří k nejstarším v šumperském okrese a její vznik se datuje rokem 1351.

Velké Losiny ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou a zajímavou historií, staletou lázeňskou tradicí, ale i řadou cenných kulturních památek. A  horský masív Jeseníků za humny – to je už samo o sobě atraktivní turistické lákadlo.

Velké Losiny však kromě výhodné zeměpisné polohy v podhůří nejvyšších moravských hor mohou nabídnout mnohem více.
Na dolním okraji obce e Velkých Losinách  právě stojí Zámek v který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě.

Roku 1496 získal Losiny zástavou od krále Vladislava II. Jagelonského Jan ze Žerotína, příslušník starého moravského rodu Žerotínů. Zámek stojí na místě bývalé tvrze, ale písemné zmínky z té doby nejsou k dispozici. Trojpodlažní zámek s arkádami otevřenými do dvora, má tři křídla ve tvaru podkovy, která jsou otevřena k jihu. Západní křídlo je spojeno s osmibokou věží. Koncem 17. století proběhly další stavební úpravy, týkaly se zejména hospodářských budov, kterým přibylo druhé poschodí a byly spojeny s jižním křídlem zámku, čímž se podstatně zvětšilo nádvoří. V letech 1731-1738 provedl Jan Ludvík z Žerotína další přestavby. Byla upravena nová zámecká kaple s nástropní freskou od barokního malíře Jana Kryštofa Handkeho. Kolem zámku vznikla francouzská zahrada, která byla roku 1802 přeměněna na anglický park.
K nejzajímavějším místnostem zámku patří Rytířský sál s renesančním kasetovým stropem a se stěnami pokrytými koženými tapetami s vytlačovaným vzorem. Za sálem je starší žerotínská knihovna. Dva další sály mají stěny pokryté franc. gobelíny z 1. poloviny 17. století. Nechybí ani sbírka zbraní z 16. – 19. století. V ostatních místnostech nalezneme nábytek z období renesance, baroka, klasicismu a empíru.

Právě zde se pověst zmiňuje o Bílé paní rodu Žerotínů, zjevovala se nejen na zámku ve Velkých losínách ale také na Bludově.  Byl to přízrak který v sídle pánů ze Žerotína ohlašoval blížící se neštěstí.

Tenkrát zmizel syn pana Zdeňka – Jaromír. Hrál si v zámecké zahradě se svou sestrou Bertou, a najednou byl pryč. Dlouho hledali strážci mladého pána, ale všechna snaha byla marná.

Uběhly roky a tu se náhle začala v zámeckých chodbách zjevovat Bílá paní. Sloužící ji spatřili právě tu noc, co zabušil na vrata mladý šlechtic a žádal o ochranu před lupiči, kteří ho prý přepadli nedaleko od zámku. Pozvali ho dál. Všem se zalíbil, ale nejvíc Bertě. Od té doby se tu a tam přijel noční host na zámek podívat a vždy přivezl i nějaký dar. Tou dobou se rozhodla vrchnost rázně zakročit proti loupežníkům. Sebrali vojsko a v lesích se rozpoutaly tuhé boje. Sám vůdce lupičů však spravedlnosti stále unikal. Až jednou donesli vojáci na losinský zámek jeho skvostný pás. „Ten ničema nám však unikl.“ Berta se ulekla, protože poznala pás jejich hosta.

Sotva ozbrojenci zmizeli, vplížil se do zámku onen cizí šlechtic. Byl samý šrám a bez pásu. Přiznal se, že on je tím vůdcem lupičů, ale zapřísáhal dívku, ať ho neprozrazuje, že se už k tlupě stejně nevrátí. Vtom se však opět rozlehl křik. To sloužící přinesli smrtelně raněného hraběte. Berta k němu spěchala a otec jí z posledních sil řekl :“Už vím, kdo je náš tajemný host. To on mě zranil.“ A potom dodal : „Při naší potyčce jsem mu odkryl na boku znamení, jaké mají jen muži z našeho rodu.“ Berta pochopila. Náčelník loupežníků byl její ztracený bratr.

Jaromír čekal v Bertině komnatě, když se před ním zjevila Bílá paní. Vzala jej za ruku a vedla k hraběti. Ani on, ani jeho dcera už nedýchali. Jaromír poznal, co zavinil a sám si vrazil dýku do srdce. Bílá paní se pak na losinském zámku už nikdy neukázala.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Bílá a černá paní, lapkové doby minula, Tajemné a krásné Šumpersko se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bílá paní – velké Losiny

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s