Dračí studňa – slovensko

malebné krajině Bílých Karpat je pramen nazývan Dračí studňa.  Nachází se v regionu krivoklát a bolešov.
V ústnym podáním se od pradávna zachovala pověst o zabití draka.  kterého zabil bohunický sedlák Mazán.
Stalo se to v době kdy  na místě dnešních lesů zvaných Zelená, blízko dnešní hájenky Chrásková, byli ještě  paseky. Na těchto pasekách pásl bohunický sedlák Mazán se svojím pacholkom stádo mladého dobytka svému zeměpánovi.

V jedno ráno poslal Mazán svého pacholka pro vodu nedalekému pramenu. Pacholek vodu přinesl, ale ta byla zakalená. Sedlák, když viděl zakalenů vodu, vynadal pacholkovy, vodu vylil a poslal ho znovu pro vodu. Když se pacholek vrátil přinesl ještě víc kalnější vodu, sedlák se velmimoc nahněval, pohrozil pacholkovi a šel pro vodu sám. Když přišel k prameni, který vyvěral z velké prohlbni ve svahu, viděl, že v prohlubni se třepe velký ještěr – drak.
Sedlák nahněvaný a vylekaný, nečekal a několika ranami sekyrou usmrtil neznámeho tvora.  Pacholka poslal se vzkazem k zeměpánovi aby mu oznámil čo se stalo.

Zeměpána přivezl kočí na bričce a sedlák jej zavedl k prameni a ukázal mu zabitého tvora – draka. Zeměpán pochválil nebojácného sedláka a za odměnu mu dal celou hospodářskou usedlost – mazánský dvůr. Draka dal zeměpán odvést až do Budapešti, kde ho preparovali a do teď vystavují budapešti v můzeu. místo, kde neznámeho tvora našli se volá doteď  Draková a prameň Draková stuďna.  No a v původním gruntě – mazánský dvůr přibili i další …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa, slovensko se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dračí studňa – slovensko

  1. Pingback: Slovensko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s