léčivá voda – Velké Losiny

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Velké Losiny v Jeseníkách patří k nejstarším obcím šumperského okresu. Připomínají se již roku 1297 jako poplatné kostelu ve Šternberku. Spolu se Sobotínem byly nejvýznamnějšími osadami na sever od Šumperka.

V první polovině 15. století byla ves poplatná městu Šumperk, ale od druhé poloviny téhož století jsou dějiny obce Velké Losiny již úzce spjaty po dlouhých tři sta let s rodem Žerotínů, jemuž obec patřila nejdříve zřejmě jako zástava, ale od roku 1507 již bezpečně jako pevná součást jeho majetku. Z tohoto období až do současnosti zůstávají hlavními dominantami a památkami na časy slavné i zapomenuté zámek, ruční papírna, lázně, farní kostel a další drobnější církevní i světské stavby.

Už roku 1562 se dovídáme o losinských lázních se sirnými prameny. V roce 1881 byly lázně oficiálně založeny a byl zřízen park. V lázních jsou léčeny následky obrny, stavy po ochrnutí nervů, nemoci kloubů a nespecifická onemocnění plic. Lázně jsou památkově chráněné

Právě lázně ve Velkých losinách patří mezi nejstarší na Moravě.  Již od 16. století se místní studené a termální sirné vody vy-užívají k léčebným účelům.
lékař Tomáš Jordan z Klausenburka  o velkolosinských lázník řekl, že místní voda je: „královnu moravských léčivých vod“.
I Jan Amos Komenský  zaznamenal na své mapě Moravy z roku 1622 velké Losiny jako lázenské místo.

POVĚST zajimavě vypravuje vznik lázních .

Jednomu sedlákovy onemocněl kůn, který onemocněl prašivinou a byl samý vřed. vyvedl proto koně do lesa,  aby nenakazil ostatní dobytek. Kůň bloudil lesem a tak se stalo že nechtěně přišel  k bažině kde zapadl na tři dny než se mu podařilo vyváznout z nebezpečí.  A ejhle to bahno mělo učinek že koně zbavilo jeho nemoce.  A zatoužil po domovu. sedlák jak jej uviděl. Že je zdráv velmi se tomu divil.  A přemýšlel jak je to možné a jednoho dne i nalezl i tu bažinu kde byli ještě hřetelné konské stopy. tak pochopil co se stalo.  tak i lidé začali užívat té vody k léčení svých nemocí.

Rozvoj lázní souvisí s působením Žerotínů, zejména s aktivitami Jana mladšího ze Žerotína, díky jehož péči se lázně rozrostly a v 17. století se dokonce nazývaly „knížecími lázněmi“. Dnes se tu léčí nemoci dýchacího a pohybového ústrojí a neurologická onemocnění. Pro pacienty a turisty jsou otevřeny vnitřní i venkovní termální bazény. Hlavní areál lázní tvoří čtyři léčebné pavilóny. V rozsáhlém parku s cennými dřevinami naleznete i malebnou stavbu Chaloupka.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - kůň, Tajemné a krásné Šumpersko, Živá a Mrtvá voda se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na léčivá voda – Velké Losiny

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s