meluzína – Velké losíny

Okres Šumperk, Olomoucký kraj


Na zámku ve Velkých Losinách
prý žila po jistý čas Meluzína, dcera majitele losinského zámku, stratila nahle svoje rodiče v době, kdy dospívala v sličnou pannu.Byla posledním potomkem slavného hraběcího rodu. Byla prý stížená kletbou za hříchy svých předků. tak napůl člověk napůl krásná víla, se každý desátý den proměnovala v meluzínu. O její ruku se ucházelo mnoho nápadníků, ale nadarmo. Ale přese se zamilovala, ale k sňatku nechtěla svolit, až na nálehání svolila … Svou lásku korunovali sňatkem – její milý však musel slíbit,že se nebude zajímat o to,kam mizí a co dělá každý desátý den.Brzy se jim narodilo dítě a byli štastni.Manžel však těžše nesl když viděl že se dítětem každý desátý den musela rozloučit a nerada … zapomněl na slib daný, chtěl  přijít na to jak ji pomoci … zvědavost nepřekonal.Jednou,kdy se jeho žena opět zavřela do tajné místnosti,nahlédl klíčovou dírkou.A co uviděl?Svou milovanou Meluzínu dolní část měla rybí-horní část byla ženská, jak se koupe ve veliké kádi. poznal že pro ní nemůže nic udělat. Po tom co uviděl jeho láska se nezměnila, a myslel jsi že ona neví že ji viděl.  Druhý den ji pak spatřil naposled,smutná a neštastná se s ním přišla rozloučit a hořce mu vyčítala,že nedodržel dané slovo.Pak i s dítětem zmizela a již nikdy se neobjevila…. Vyletěla oknem toho pokoje kde se vždy zamikala, a nikdy ji nikdo neviděl jen občas  za bouřlivých nosích, když studený vítr skučí ve skulinách to je slyšet její nářek, jak spívá svému dítěti ukolebavku nebo prosí lidi o dar.
Komnatu i okno,kterým odletěla do neznáma,tady dodnes ukazují.Občas se prý vrací a její nářek má podobu kvílení větru v komínech.Proto jí za takových větrných nocí lidé sypou z oken mouku nebo sůl,aby mohla uvařit děťátku kaši.

Něco málo o Velkých Losinách:

Rozlohou ani počtem obyvatel Velké Losiny nevynikají, bohatými dějinami se však řadí mezi nejstarší v šumperském okrese. Právě dlouhé dějiny Velkým Losinám nadělily řadu cenných památek. Nevýhodou může být zvláště v předjaří snad jen chladnější klima, kvůli němuž ležívá v obci na úpatí hor sněhová pokrývka nezřídka ještě na konci března. Přijíždíte-li k obci z jihu od Šumperka, ještě dříve než zahlédnete dopravní značku s nápisem Velké Losiny, budete po levé straně míjet poměrně rozlehlý park. Že je to park zámecký, poznáte záhy: uprostřed stojí výrazný renesanční zámek. Právě kolem něj se točí podstatná část dlouhé historie obce, jejíž jméno je zmiňováno poprvé už roku 1351.

Tři století s rodem Žerotínů

Již ve druhé polovině 15. století se na velkolosinském panství objevuje starý moravský šlechtický rod Žerotínů, s jehož osudy pak zůstaly Losiny propojeny dlouhá tři staletí. V 16. století se losinská tvrz stala střediskem celého žerotínského panství na střední Moravě. V mnoha směrech určující osoba byl Jan mladší ze Žerotína, během jehož éry začalo ve Velkých Losinách období velké podnikatelské konjunktury. Na místě původní tvrze dal Jan vybudovat krásný renesanční zámek. V téže době prameny zmiňují „teplici Losinskou“ – velkolosinské lázně, které Jan ze Žerotína rozšířil o stavbu další lázeňské budovy. Proslulosti lázní napomohl i výzkum slavného lékaře Tomáše Jordana z Klausenburka, který se o Velkých Losinách velmi pochvalně zmínil ve své „Knize o vodách hojitedlných neb teplicech moravských“ z roku 1580. Z téhož období, konkrétně z roku 1596, se dochovaly i první zmínky o velkolosinské papírně, v níž se vyrábí ruční papír dodnes. A konečně – na přelomu 16. a 17. století byl v obci postaven renesanční luterský kostel a při něm škola.

Nákladné stavby a rozvoj podnikání, do něhož se Žerotínové vrhli, však s sebou nesly větší tlak na poddané a zvyšování robot. Už roku 1580 poddaní povstali a stěžovali si až u císaře Rudolfa II., ale neuspěli. Další selské povstání museli Žerotínové potlačit roku 1621. Současně se ovšem dostali do mnohem vážnějších potíží. Za stavovského povstání stáli proti Habsburkům, a tak byl jejich majetek po porážce povstání zkonfiskován. Jenže jejich příbuzný hrabě Jindřich Šlik se brzy dostal do císařovy přízně a vymáhal Žerotínům odklady konfiskace tak dlouho, až jim panství zůstala. Dokonce jako evangelíci ani nemuseli přestoupit ke katolictví.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa, prokletá láska, Tajemné a krásné Šumpersko se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na meluzína – Velké losíny

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s