Tuchyňa (Slovensko) – Bezhlavý mnich

Obec Tuchyňa vyrostla na dolním toku Tovarského potoka.  Obec leží v malebném údolí. Ze tří strán je obklopená hradbou Bielych Karpát. Na severozápadě vyčnívají hřebeně vápencových skál Vršatca. Severovýchodní časť obce obklopují lesy.

V roku 1663 vpadli na středné Považie Turci. Vypálili obce od Trenčína po Belušu, Pruské a Tuchyňu. Hore červenokamenskou dolinou přešli Turci na Kamenie v katastri obce, ale myslíc si, že dále jsou hory, odtáhli.

Místu se váže pověst že na kopci nad Tuchyňou stál klášter. Dnes je tam jen les a to místo se jmenuje kalvária. Klášter byl postavený z kameňa a obývali jej mniši.  Když Turci přišli  sem, mnichům postínali hlavy a klášter zapálili.  Pověst praví že dlouho po tom  lidé na kalvárii viděli chodiť bezhlavé mnichy. ještě v r. 1937 bylo vidět ruiny kláštera. Jednou se tam vydali tři z Tuchyňě, jeden muž a dvě ženy.  Pásli tam kravy. Před polednem muž se ženou odskočili domů, a ta další tam zůstala.  Po chvíli jak ti dva odešli, zahlédla že od lesa kráčí přes pole mnich v tmavém hábitě směrem k ní. Když procházel okolo pozdravila jej „pochválený buď Ježíš Kristus“ ale on neodpověděl. Až teď jsi všimla že nemá hlavu, a nohy mu také neviděla. připadlo ji, že se vznáší jakoby v mlze. Velmi se polekala a co nejrychleji utekla domů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice slovensko, vpád tatarů, zrušené kráštery se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Tuchyňa (Slovensko) – Bezhlavý mnich

  1. Pingback: Slovensko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s