Vršatecký drak (Slovensko)

Kdysi zde stával hrad nad obcí Vršatecké Podhradie, na vápencových útesech (897 m) Vršatských bradel, které vytváří nádhernou dominantu Bielých Karpat. Dnec zněj už zbyli pouze zbytky hradní věže. Věž byla viditelně částečně zasekaná do skály, v jejíž východním rohu jsou do ní vysekané dva pravidelné otvory, pod jedním je dosud zachovaná část arkýře. Pod věží je vedle vstupu upravená malá jeskyně.
Pod horním hradem se na opačné straně hradního bradla než je obec Vršatecké podhradie nachází tzv. Dolní hrad. Zde se dochovaly zdi patrové budovy s několika okny v prvním patře a k ní navazující pozůstatky zaoblené bašty.

hrad Vršatec je nejvýše položeným hradem na vápencovém bradle na Slovensku. Nyní vede k hradu pohodlná asfaltová cesta, po které dojedete na rozcestí pod hradem, odbočíme doleva na strmý chodník, která vede až k hradu (805 m).
Byl postaven v 13. století. Hrad často měnil majitele. V roce 1708 došlo na hradě k náhodnému výbuchu a od té doby je hrad v rozvalinách.

Líbila se mi k tomu hradu reakce jedné asi ženy: 🙂 „Jak to mohli postavit? Jak tam ,šmarjá, mohli vůbec žít? Taká výška, fuj! Mě se dělá špatně jenom když se podívám nahoru, kdo tam bydlel se musel dívat dolů, já bych se při každém pohledu z okna pozvracela, přitiskla ke stěně a umřela strachem… A navíc furt chodit navrch a dolů, bych si nohy zlámala na tech jejich schodkách…“

Právě v těchto místech kdysi v lese byl Drak. :

Šlechtic Tichomír s manželkou a dětmi měli v zahradě klec a v ní lva.  Manželka však jednoho dne umřela a Tichomír nebyl moc rodiný typ zanechal dvě děti samotné a odešel na křižácků výpravu, kde zemřel mečem Saracéna. Děti Elena a Belo se tak stali sirotami. ujali se jich příbuzní Elod a Barbora. Ale ti chtěli získat jejich majetek, a otevřeli klec , které byl lev  a děti poslali do zahrady jsi hrát. O hodinku později šli to skontrolovat a jaké překvapení: Děti jsi hráli a lev ležel vedle nich.  Když to viděli ohromeni tím stáli jako kamene a když je lev zahledl, vrh se na ně a rozthal. Samořejmě že né ty dvě děti. Ale ty co je chtěli zabít. LEv utekl do lesa a několik roků zde zabíjel zvířata i lidi.

Z Bela sa stal odvážny rytíř, který se rozhodl, že zvíře, které mu kdysi zachránilo život zabije. A také se mu to podařilo. Tam kde měl lev úkryt dal Belo postavit hrad Vršatec, po nemecky Löwenstein – Leví kameň.

druhá pověst o tom místě vypráví:

Tam kde ale pak stál hrad, sídlil v lesích drak. který byl postrachem všeho živého v okolí. Do toho lesa se však nikdo neodvážil vstoupit. král slíbil odměnu a pocty tomu, kdo draka zabije.  Vidina velké odměny přilákala mnohé, rytíři přicházeli, vcházeli do lesa ale už z něj nevyšli. Ale přesto další co přišli po nich se z toho neponaučili aby tam nechodili.

Až jednou přišel další , až tomuhle se podařilo  zabít draka. Událo se to  asi tak:

Jel na koni lesem, náhle síra a plameny … náš hrdina hodil oštep drakovy do tlamy a ten otočil hlavu na bok, ale to byla chyba, to neměl dělat, neboť schystal ránu mečem do krku a otrávený šíp do oka a ještě mečem do boku.  márně drak metal ocasem, stromy lítali jako třísky, márně se bránil a nakonec umřel.

král dodržel slovo, místní hrdina, dostal odměnu kterou mu slíbil i ten les, kde draka zabil.  Tam jsi hrdina postavil hrad, který nazval Vršatec. A Löwenstein (Leví kameň)
Prý se tak jmenuje proto, že majetek si vybojoval s odvahou lva…

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa, slovensko, spojení zvířete a tajemného místa - LEV se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vršatecký drak (Slovensko)

  1. Pingback: Slovensko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s