Šumperk – malá vídeň

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

 

Tak se šumperku říkalo v 19. století a počátku 20. století.  Byla to doba kdy znikla přezdívka Malá Vídeň
S nezadržitelným příchodem průmyslové revoluce zavítali a v Šumperku se trvale usadili bohatí a významní vídenští obchodníci a podnikatelé,
kteří na předměstí zakládali početné textilní továrny (na přelomu 19. a 20. století bylo ve městě na 20 velkých a středně velkých textilních továren)
měli zde plátenici monopol na výrobu tripu a to monopol z celé habsburské monarchie, neboť nikde jinde trip vyrobit neuměli!  Měšťané se stávali bohatými a nechávali si stavět paláce, které viděli při svých cestách ve Vídni, stěhovali se sem i samotní „Vídeňáci“  a tak v samotném městě si od významných architektů (např. Theofil von Hansen nebo Josef a Anton Drexler) nechávali stavět honosné paláce po architektonickém vzoru hlavního města monarchie – Vídně.
V roce 1883 vznikl Okrašlovací spolek, který tehdejší vojenské cvičiště přeměnil na veřejný park, jmenoval se Panská zahrada, dnes Smetanovy sady. Budovaly se nejen paláce, ale i nové veřejné budovy, sirotčince, městské lázně, gymnázium, vlakové nádraží, dnešní divadlo, první lékárna…
– Dům U Římanky  – Tento dům pochází z 2. poloviny 19. století. Nechal ho postavit bohatý kupec Karl Wiatschka pro svou manželku, kterou si přivezl z Itálie.
– Radnice  –  Budova radnice pochází z roku 1911. Zda-li pak víte, koho představují sochy nad hlavním vchodem?
– Dům Oberleithnerových  –   V 2. polovině 19. století se zde nacházela manufaktura na výrobu hladkého plátna, obchodní dům a také rodové sídlo.
A další.
Pokuď chse te vědět víc :

proč se městu Šumperku říkalo v 19. století Malá Vídeň a jaké architektonické skvosty se z té doby dochovaly?
Zajímá Vás, na co přesně se trip užíval, jaké další látky se ve městě vyráběly a kdo tehdy monopol šumperským pláteníkům udělil? Znali byste odpověď na otázku, kdy vznikla ve městě první manufaktura na výrobu manšestru?

neváhejte přijít do suterénu šumperské radnice, kde je stanoviště průvodců, a nechte se zavést, alespoň na chvíli, do Šumperku v 19. a počátku 20. století.
Průvodci vás zavedou okruhem
„Malá Vídeň“ který začíná stejně jako další dva okruhy na náměstí Míru a seznamuje nás s nejvýznamnějšími architektonickými zajímavostmi Šumperka 19. a počátku 20. století. Z náměstí Míru procházíme ulicí Bulharskou k Mariiným schodům, které nechal v Hanácké ulici postavit šumperský textilní podnikatel Ignác Seidel, sejdeme na ulici Okružní a dále ke Smetanovým sadům, přes Husovo náměstí, Žerotínovu ulici a ulici Dr. E. Beneše k budově Okresního soudu. Ulicemi M. R. Štefánika, Slovanskou a Gen. Svobody, kolem pošty přes ulici Starobranskou zpět na náměstí Míru.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy, Tajemné a krásné Šumpersko se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šumperk – malá vídeň

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s