BASRMAN U KROBOTOVÉ TÍRNY

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Poblíž Rudy nad Moravou leží vesnice Jakubovice a Písařov právě zde byl viděn Basrman .Zpravidla to je malý zelený mužíček se zelenýma očima a křivými prsty, mezi nimiž má blány. Parádivější basrmani nosí zelený klobouk. Občas má ale basrman i podobu myslivce, nebo na sebe bere podoby zvířat. Poznat se však vždy dá podle vody, která mu kape z levého šosu kabátu. Některý basrman šije boty, jiný naklepává kosu. Basrman, který v kraji utopil nejvíc lidí, je hlavní basrman. Basrmanka chodí oblečena v černém. Basrmani dělají povodně a topí lidi, největší moc mají ve vodě a v poledne. Kdo ale pojedl dvakrát pečený chléb, tomu od nich nic nehrozí. Také proti nim pomáhá i cibule nebo trojí pokřižování (před sebou, za sebou a nad sebou).

Nedaleko Krobotova statku vedle cesty do Hrubého lesa stojí tírna na len. Do tírny se chodilo pracovat v době zpracování lnu. Pracovalo se často ve dne i v noci. Byly tam stroje, tak zvané rumle, na nichž se rumloval vyschlý len. Zrumlovaný len se potom ještě třel na trdlicích. Jedenkráte šel rumlovat len do tírny nějaký David se ženou. Aby byli s prací brzo hotovi, chtěli pracovat i v noci. Šli tedy po večeři do práce. Byla tichá, jasná podzimní noc. Měsíc svítil jako rybí oko, takže bylo možno zřetelně rozeznati jednotlivé chalupy v Písařově. Ba i vzdálený Hrubý les bylo krásně vidět.

U tírny křižovala se stezka vedoucí do Jakubovic s cestou do Hrubého lesa. I ta byla zalita měsíčním světlem. Tu oba chodci najednou vidí, jak od Jakubovic jde člověk, který vede na provázku psa. Zastavili se u křižovatky, zvědavi jsouce, kdo se tak dlouho v Jakubovicích z Písařova omeškal. Ten člověk však, místo aby šel po cestě k Písařovu, odbočil a šel proti proudu směrem bublajícího potoka k Hrubému lesu. David, domnívaje se, že je to cizí člověk, který si spletl cestu, běží za ním a volá: „Ale, strýčku, vy nejdete dobře do Písařova!“ Člověk se však ani neobrátil. Naopak, zrychlil krok.

David se pustil za ním. Muž zatím přišel ke kopci, pod nímž se leskla zrádná tůně (měké břehy a není vidět dno). David uviděl, jak se tůně rozevřela a jak onen muž zmizel pod vodou, aniž se voda jen málo zčeřila. Měsíc se tajemně v tůni zrcadlil. Davida přepadla hrůza. Běžel zpátky k ženě, táhl ji s sebou do tírny, kde celý bledý a ustrašený vypravuje o tom, co viděl. Byl to basrman, který měl svoje sídlo v tůni.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Tajemné a krásné Šumpersko, Vodníci, vodníci Olomouckého kraje se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na BASRMAN U KROBOTOVÉ TÍRNY

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s