Bohutín – Žabí město.

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Obec Bohutín je jednou z malých obcí rozsáhlého Šumperského okresu, asi 12 km severozápadně od Šumperka a asi 9 km severovýchodně od Zábřeha, 20 km jižně je město Mohelnice a 20 km západně město Lanškroun. Leží v údolí řeky Moravy. Na úpatí Horáckého vrchu (Burdův vrch) je o něco vyší než poblíž stojící vrch Zbové.  Na Horáckém vrchu se od pradávna dolovalo, stopy po šachtách jsou na jeho dlouhém hřebenu zřetelně zachovány, třeba že na bývalém kutišti vyrostl smrkový les. Úbočí Horáckého vrchu směrem k Bohutínu nazývá se podnes »Podšachtí.«

Ale zas Zbová je víc zajimavá, nejen tvarem , má výrazně kuželovitý tvar vyhaslé sopky. Z hory Zbové je překrásný rozhled na všechny strany, zejména pak do údolí řeky Moravy.   Je zvláštní tím že na temeni Zbové kdysi v pohanských dobách stávala veliká socha pohanského boha. Bohutín. Ale to není jediné. Prý na jednom místě půda silně duní.  to místo dostalo  jmeno podle Bohutínského učitele Goliaše … „Goliašův buben
Za pohanských dob stála prý na temeni Zbové obrovská socha pohanského boha, jež byla daleko viditelná. Bohutín, ležící na úpatí Zbové, byl jakoby ve stínu této posvátné hory a boha, na Zbové stojícího. Proto: Bohu/s/tín. V hovorové řeči nejstarších lidí se někdy používá místo stín – tín.
Jinak se odvozuje pojmenování Bohutín od křestního jména Bohun, Bohuta.

V Burdové hoře u Bohutína bývalo dříve hojně hadů. Není tedy divu, že vznikla mezi lidem pověst o velkém hadu, se zlatou korunkou na hlavě, který hlídal v Burdové hoře ukryté poklady, o půlnoci plamenem hořící.

Mnoho odvážlivců se pokoušelo zmocniti se po­kladu hadem hlídaných, ale vždy marně. Také hadí koruny se chtěli někteří zmocnit, než zaplatili ži­votem svoji odvahu.

Jednou šel kolem Burdovy hory cestou od Bartónová chudý tovaryš, který se potloukal světem a už dlouho si marně hledal práci. Bylo parní letní dopoledne. Tovaryš byl dlouhým putováním unaven a rád by si odpočinul. Údolí řeky Moravy a Burdova hora byla tenkrát zarostlá starým lesem. Slunko nemilosrdně pražilo a náš tovaryš vyhledal si proto stinné místečko k odpočinku. Bílý šátek, kterým si po cestě utíral pot, byl hodné zapocen a proto si jej rozprostřel opodál na slunci, aby, než: si odpočine, mu uschl. Ulehl a zachvíli tvrdě usnul.

Zatím co spal, vylezl z díry obrovský had se zlatou korunou na hlavě a hledal místo na slunci, kde; by se mohl vyhřívat. Bylo právě poledne. Jak­mile shlédl bílý iátek na výsluní, složil na něj svou zlatou korunu. Sám se stočil opodál a usnul též. Tovaryše vůbec nepozoroval. Po nějaké době mladík osvěžen se probudil a vidí, že na jeho šátku je zlatá koruna. Zahlédl i spícího hada. Proto tiše vstal, popadl šátek s korunou a utíkal odtud co mu nohy stačily. Ještě nebyl ani daleko, když tu slyšel za sebou hrozný sykot, jako by tisíce hadů jej pronásledovalo. Na štěstí byl však už mimo obvod pravomoci hada se zlatou korunkou, takže se mu nic zlého nestalo.

V nejbližším městě korunu dobře zpeněžil a stal se velkým boháčem. Podle pověsti dal vystavěti kapličku nedaleko toho místa, kde se zmocnil koruny, pozdéji vznikl na tomto místě klášter (vesnice Klášterec), který byl za husitských válek Janem Žižkou z Trocnova zničen. Podle podání vedla z kláštera do Burdové hory tajná chodba pod řekou Moravou, kterou se také mniši z obléhaného kláštera zachránili.

Morava se obyčejně dvakrát do roka vylévá z břehů a zaplavuje přilehlé louky. Na lukách dochovaly se ještě zbytky řečiště »staré Moravy«, v nichž se udržuje čistá, stálá voda a v ní žije hojně vodního živočišstva, zejména žab. Děti se v těchto starých ramenech, pokud nejsou hluboká, se zálibou koupávají. Dolním koncem Bohutína, »Dédinou«, teče z Moravy stružka, která se na návsi rozšiřuje v několik mělkých rybníčků, »hóvozů«, které se však čím dál tím víc menší ná­nosem a úpravou návsi.

Za Burdovou horou na louce směrem k Rudě bylo »jezírko.« Byla to jáma, v průměru asi čtyř metrů, naplněná vodou. Byla prý bezedná. Když se tam potopila kačena, tak vyplavala na Moravu. Tam póz se celý potopil a ještě nebylo po dně ani stopy. Když chodívali hoši z Bohutína do Rudy v neděli do kostela, jezírku se uctivě vyhýbali, ze strachu, aby tam nespadli, neboť kdo by do něj, spadl, nikdy nevylezl by už z něho.

Dnes už víc než před padesáti lety byla náves jediná veliká louže. Tam, kde jsou ted“ tak zvané »trávníčky« a zahrady Michalova, Kvapilíkova, Sedlákova, byly tenkrátě močály. Za teplých a jasných letních večerů koncertovalo v nich tisíce a tisíce žab.
Jaký div, že se dostalo Bohutínu přezviska »Žabí město«.

Znakem Bohutína je žába nad ní je korunka zdejší radní  inspirovali zdejší pověsti o žábě která byla královnou. Žaba rozhodla se jít do Šilberka učit německy …

u Zborova, cestou do Šilperka(dnes štíty) , dohnala dvě Šilperačky. Jedna z nich ptala se druhí, co to nese v nůši. „Kvark, kvark“ (tvarůžky) a tazaná odpovídá: “ Brr, Brr, která je nerada jedla.

Žába ten hovor dvou žen zaslechla, řekla si, že umí dosti německy a vrátila se …

Pak vyhlásila po celém království, že žáby musí se také německy naučit a jedině této řeči užívat. Proto se od té doby rozléhá kolem  Bohutína za letních večerů německý zpěv  žab: kvark, kvark, brr, brr.

Aby nezapomněla německy, odešla zase do Šilperka a tam je ještě podnes. Aspoň bohútínští na otázku, kde mají tu žábu, odpovídají: »Na německé řeči v Šilperku«; nebo také, že se přestěhovala do Bohuslavic. Možné to je, poněvadž žabí zpěv u Bohuslavic, je prý daleko mohutnější než u Bohutína.

Před mnoha lety chodil o bohutínských hodech, kteréže slavívají první neděli po Martinu, starý bartoňovský žebrák s harmonikou a zpíval z brusu novou písničku:
Okolo Bohutina teče velká voda, v té vodě přebývá velikánská žába.
Boutin, žabí město, věřte to najisto, u Ptačků v stodole tam je její Hnízdo.
Další na rychlo tvořené sloky dopadly podle toho, jak byl v kterém čísle obdarován. Když mu někde hodně dali, zpíval o nich u dalšího domu samou chválu. Kde nedostal nic, anebo byl ještě zhurta odbyt, o těch zazpíval sloku takového obsahu, že by z toho v nynější urážlivé době byly jen soudy pro urážku na cti. Proto raději další sloky neuvádím.

Další obsah písničky byl tento :
Bohutínští páni radní, jakmile se o žábě dově­děli, vzali hned sítě a žábu chytili. Pak vystrojili velkou hostinu. Za hodování tahali účastníci ho­stiny losy, komu připadne žabí kůže. Los padl na starostu obce, který dal si z ní ušíti kalhoty. Ze zbytku kůže byl potažen obecní buben a rechtorovi ušity rukavice.

O Bohutínu se také říkalo, že tam mají kožené hodiny na starostově plotě. Místo hodinového stroje prý u hodin stojí policajt a ponocný v jedné osobě, který ve volném čase tyčkou točí ručičkami. Rčení, že někomu jdou hodinky podle „bótinskéch, nebo bótinského plota“ je v okolí dosti hojně používané, znamená, že jdou špatně.

1866 – v létě byla obnovena šindelová střecha na Kostelíčku Božího Těla mezi Bludovem a Hrabenovem. Při opravě ze střechy spadl a pádem se zabil František Kvapil – tesař z Bohutína.

1895 – 30. 6. o páté hodině odpoledne udeřil blesk do hostince Františka Indry. Ač tou dobou tam bylo mnoho lidí, nikdo nepřišel k úrazu.

23. června 1936 poprvé zářila elektrická světla v obci, domech, i ve škole.

II. SV. Válka si vzala svoji daň i v podobě zrekvírovaných zvonů. Po usilovném pátrání byl malý zvon nalezen v Hamburku a dodnes je ve věži kaple.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, močál bažiny, neobvyklé názvy, Počasí - záznamy bouřek v dějinách, spojení zvířete a tajemného místa - HAD, spojení zvířete a tajemného místa - ROPUCHA, Tajemné a krásné Šumpersko, zvon. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bohutín – Žabí město.

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s