Hrabenov – lakotný sedlak – les KLAPUŠE – dívka zakletá do skály

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Hrabenov je jednou z osad na Šumpersku, jež byly pojmenovány po Hrabišovi ze Švábenic a Úsova. Obecní pečeť měla ve znaku koš s uchem. Vesnice se v pramenech poprvé připomíná v roce 1480 jako majetek Jiřího st. Tunkla.
V 16. století tvořila spolu s Českým Bohdíkovem malý statek, který byl v držení Tobiáše Prokopa z Velenic a od roku 1578 Odkolků z Oujezdce.
Těm byl pro účast na stavovském povstání zkonfiskován a v roce 1622 připojen k rudskému panství, které získal Karel z Lichtenšteina.

V Hrabenově žil za starodávných časů sedlák, který byl znám svojí lakotou. Pro groš by si dal koleno vrtat. Nejen že nedopřál sobě nic, ale i ro­dina jeho lakomstvím trpěla. Ani se do sytá nena­jedla a chodila nejhůř oblíkána z celé dědiny. Sedlák od rána do noci honil ženu s dětmi do práce. Čeládky neměl, všechno museli dělat sami. Peníze schraňoval do velké dubové, železem pobité truhly. Byla už plná a lakomec schnul strachem, aby ho někdo neokradl. I rozhodl se, že peníze zakope na zahradě.
V podruží u něho bydlel chuďas, který prací u sedláků vydělával pro svou četnou rodinu hu­bený groš. Ten by zase rád své rodině přilepšil, ale výdělek byl tak malý, že si sám často utrhnul od úst, aby se žena s dětmi do sytá mohly najíst.
Za jedné tmavé, letní noci, hnán velkým hladem, vylezl si v zahradě lakotného sedláka na třešeň, aby se najedl třešní. Za chvíli přišel sedlák a za­měřil přímo ke stromu, na němž seděl. Chudák v domnění, že hospodář jde na něho, strachem ani nedýchal. Než sedlák si ho nevšimnul, zastavil se pod třešní a začal kopat jámu. Když byla hotova, odešel. Podruh mohl sice toho využít a utéci, ale počínání sedlákovo vzbudilo v něm zvědavost, a tak si umínil, že vyčká, co se bude dále díti.
Za chvíli viděl, jak sedlák přivlekl těžkou truhlu a pustil ji do vykopané jámy. Když ji zasypával hlínou pronášel při tom zaklínači formule a na konec řekl: »Malhubo, nevydávej pokladu nikomu !« Duch Malhuba odpověděl: »Nikomu jej nevydám, jenom tobě, nebo tomu, kdo mně přinese koláče napečené z věrtele vyprošeného hrachu.
Na to sedlák odešel a náš podruh také hleděl se dostat domů.
Později v zimě obcházel sedláky a prosil je aspoň o trošku hrachu. Když ho vyžebral věrtel, dal jej semlít a z mouky napekla jeho žena koláčů, kterých však k jejímu podivení se nikdo nesměl ani dotknouti. V noci odnesl je podruh strážnému duchovi a ten mu vydal sedlákův poklad.
Od té doby nastaly podruhovi lepší časy. Děti cho­dily pěkné oblečeny a dobře se vařilo. Utrápená a scvrklá tvář podruhyně nabyla mladistvého a svěžího vzhledu, postava její stala se pružnou a kyprou, že starý lakomec častokrát se zálibně za ní podíval. Zejména, když se v neděli oblékla do červené kořdůle a vzala si kolikerý naškrobené sukně, vypadala jako kytička.
Sedlákovi se přestávala jeho starostmi usouzená a prací sedřená žena líbit. I ptá se jednou podruha: Čím to, Nácku, že ta tvá je včil taková hodná? Je taková baculatá, červená a jako omládlá? Podruh povídá: To máte, kmocháčku tak. Prodal jsem Terezinu starou kůži v Šumperku koželuhovi. Dostal jsem za ni tuze moc peněz a ženě narostla kůže nová. To víte, že mladá kůže je vždycky lepší, než ta stará.«
»To máš pravdu«, povídá hospodář, »ale vždyť to muselo krvácet, když jsi tu kůži stahovali
»To já jsem rozřízl peřinu a tělo zasypal peřím,, načež krvácení přestalo, odpovídá podruh.
»Tak?« řekl sedlák a už se hleděl dostat domů. Doma ženě vyložil, jak by se mohla vdát omladit a. jak by ještě vydělali hromadu peněz. Žena však nechtěla tomu nijak rozumět. Nechtěla živou mocí přivolit k tomu, aby s ní manžel stáhl kůži. Když viděla, že to myslí doopravdy, dokazuje jí, že to nebude krvácet, poněvadž ji posype peřím, nabyla přesvědčení, že se zbláznil.
_ Sedlák, když to nešlo po dobrém, zkusil to násílím. Uchopil nůž, a když jej žena viděla, jak se žene na ni, utekla z domu i s dětmi. Sedlák zuřil,, když poznal, že se mu jeho plán, jak ještě víc zbohatnout, nezdařil. Večer chtěl se aspoň potěšit se svými dukáty, zakopanými pod třešní.
Jaké však bylo jeho ustrnutí, když zjistil, že i pe­níze jsou pryč!
Rázem se zhroutil pod třešní. Přílišné rozčilení a zklamaná dychtivost po mamonu jej usmrtila.

Zde na severu od vesnice Hrabenov a mezi Bohdíkovem  se rozprostírá les  Klapuše místě jak je  skleněný vrch, za dávných časů nad řekou moravou  stával hrad rytíže Klapky. Dole pod hradem sídlili jeho poddaní v rozsáhlé osadě nazvané Klaprštat Dodnes se tak jmenuje část Rudy, táhnoucí se směrem k lesu Žďáru

Rytíř Klapka měl jedinou dceru, kterou hlídal jako oko v hlavě. Ta si proti jeho vůli oblíbila chudobného rytíře. Marně prosila otce, aby se obměkčil a svolil k sňatku. Zůstal neúprosným, ba čím dál, tím více se zatvrzoval proti nešťastným milencům. Špehoval je, až jednoho večera v lese Klapuších z vysoké skály zastřelil milence své dcery právě v okamžiku, kdy se měl s ní tajně sejít.

Právě tahle skála je zvláštní tím že do ní zaklel svou dceru v návalu hněvu její otec. Níní to přímo skamenění spíš jakoby ta skála jí byla vězení, proto možná i když jednou do roka v poledne vyjde ven má v ruce svazek klíčů.   Vysvobozená muže být jen tehdy jestliže úplně zachovalý mládenec vezme od ní svazek klíčů.

Stalo se již několikrát, že lidé viděli zakletou pannu u skály, jak chodí se svazkem klíčů v ruce a čeká, kdo si klíče od ní vezme. Čeká však podnes marně na svého osvoboditele. Snad dnešní doba nemá statečných rytířů. Anebo je potíž o úplně zachovalé mládence?

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice prokletá láska, Tajemné a krásné Šumpersko, zakopané zapomenuté poklady, Člověk proměněný v kámen se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hrabenov – lakotný sedlak – les KLAPUŠE – dívka zakletá do skály

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s