Bludov – Poklad z dob Napoleonské války – cholera

Okres Šumperk, Olomoucký kraj


Na začátku 19. století děsil Evropu francouzský císař Napoleon Bonaparte. Francie pod jeho vedením ovládla značnou část Evropy. Jednotlivé státy musely dát na války s Napoleonem hodně peněz, lidé proto trpěli nouzí a bídou. Ještě o více než sto let později, na začátku 20. století, vzpomínali vnukové tehdejších bludovských předků, že sousedé – sedláci z čís. 118 a 119 měli tenkrát společný pár botů. Jestliže chtěli jít oba v neděli do kostela obuti, musel jít jeden na ranní mši a druhý na hrubou. V Bludově zbyla z napoleonských válek tato pověst: “Oddíl ruských vojáků utábořil se pod Kostelním vrchem proti Petrovici. Důstojníci a ještě asi tři vojáci měli na starosti vojenskou pokladnu. Aby si byli jisti, že jim ji nikdo nezcizí, zakopali tuto v blízkém “Hustém kopci”. Z ostatních vojáků žádný neměl ani potuchy, co se stalo s jejich železnou pokladnou, aniž kdo věděl, že byla vůbec ukryta.

Stalo se, že toho času mnoho vojáků Rusů onemocnělo v Bludově morem. Mnoho jich podlehlo zhoubné nemoci a pomřelo, mezi nimi též všichni, kteří věděli o skryté pokladně. Když byl dán vojákům rozkaz k dalšímu pochodu, marná byla jejich sháňka po penězích. Pokladnu nenalezli. – Ani Bludovským se nepodařilo poklad získati, ač se o to pokoušeli bezpočtukrát; jejich je vina, že se na některého z nich neusmálo štěstí – měli pátrat o Velikém pátku, když se sami otvírají skrýše pokladů.”

Dytrt, Karel: Bludov, 1937, s. 55

V Bloudovských dokumentech se zachovalo „Navedení jak se před východní cholerou opatřiti“. V něm je uvedeno, že „cholerou onemocní Ti, kdo uhřáti studených nápojů se napijí, opětovně ve vlhko studeném prostředí se nastydnou, nezáživné potraviny používají – syrové nevařené rostliny jako okurky, ředkve apod. anebo luštinových nebo hrbolovatých rostli jako hrách, čočka, bob, nezralá zemčata, nezralé ovoce a zapáchající maso, jelita, sýr, ryby, sádlo. Míchanice jídel též nemoc přivodí, proto ať se nehodokvasí. Mezi „poklisky“ též patří zlé a přílišné užívání kvasících a silných nápojů, všelikého piva, medoviny, letošního vína a všelijakých kořalek. Též škodí a je na závadu noční hejření, pokažené povětří v bytech, prudké nebo zarmucující hnutí mysli, jako hněv, mstivost, trýznění, malomyslň a škodlivá bázeň před touto nemocí.
Dále se doporučuje „v různých světnicích, ve vlhkých dílnách, kdež mnoho lidí pohromadě jest páry z vápeničitého soličníku (chlorového vápna ) k očišťování povětří použíti. Při nedostatku chlorového vápna lze využít par sanytru ( ledku) nebo páry octa nalitého na řežavé uhlí“.
Krajským úřadem bylo vyhlášeno, že „každý jednotlivý pád zatajení cholery su budoucně bude trestat pokutou 5 zl ve stříbře, kdož by však tak mohutný nebyl ustanovenou peněžitou pokutu složiti, ten bude na 8 dní do těsné vazby dán“.

Obec měla povinnost dávati léky chudým zdarma, mrtvoly zemřelých měly nejméně tři hodiny ležet v posteli, kde nemocný ležel. Pořádati hostiny na památku zemřelých bylo zakázáno.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice morová nákaza, prusko-rakouská bitva, Tajemné a krásné Šumpersko, zakopané zapomenuté poklady se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Bludov – Poklad z dob Napoleonské války – cholera

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s