Kostelíček Mezi Bludovem a Hrabenovem

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Mezi Bludovem a Hrabenovem na neobvyklém  místě stojí menší kostel.  Kdy a proč není známo. A právě tím a svou polohou je neobvykle zajimavý.

Kostelík zde byl před staletími postaven na křižovatce starých cest. Z údolí řeky Moravy od hornické a železářské vsi Rudy nad Moravou  stoupala cesta přes Hrabenov stále vzhůru. V horském sedle u Kostelíčka se cesta rozdvojovala. Jedna větev vedla odtud úžlabinou k podhradí Bludovského hradu  – prastaré farní vsi Bludovu, kam byl Hrabenov, stejně jako Radomilov a Bartoňov až do roku 1790 přifařen. Druhá větev, zvaná Hradská cesta, vedla po úbočí hory Háje a dále na východní straně sestupovala do údolí Temenického potoka k městu Šumperku. Z této strany cesty ještě odbočovala cesta k jihu k bludovskému hradu.

Z rozcestí u Kostelíčka vedla však ještě jedna cesta. Stoupala po strmém svahu přes vrcholek Prostřední hory do vsi Radomilova. Byla to hraniční cesta mezi pozemky bludovskými a hrabenovskými a v 17. a 18. století tvořila hranici mezi žerotínským panstvím bludovským a liechtenštejnským panstvím rudským. Při této cestě nedaleko Kostelíčka dal kníže Josef Jan Adam z Liechtenštejna v roce 1722 osadit hraniční kámen, jehož zbytky jsou dosud na tomto místě viditelné. Na křižovatce těchto starých cest u Kostelíčka byla v roce 1683 postavena kamenná Boží muka.

V minulém století, kdy byla vybudována nová pohodlnější silnice přes Vápenice do Šumperka, význam cest přes sedlo u Kostelíčka značně poklesl a v současné době tyto staré cesty prakticky již zcela zanikly. )

Pokud Kostelíček skutečně vznikl již na sklonku 14. století, pak jeho zakladatelem mohl být některý ze zástavních držitelů bludovského zboží – snad onen Ondřej z Bludova, který postavením Kostelíčka chtěl po sobě zanechat trvalou památku. Poustevník u Kostelíčka ustanovený měl asi za úkol střežit cestu od Hrabenova k horskému sedlu u Kostelíčka a v případě nebezpečí podat rychle zprávu hradní posádce ( do tohoto prostoru totiž pro hory nebyl výhled ani s hradní věže ). A byla to neklidná doba domácích válek mezi moravskými markrabaty, později válek husitských a válek česko-uherských.

Možná, že první dřevěný kostelík si zde postavili dřevorubci jako místo k odpočinku a úkryt před nepohodou.

Traduje se, že kostelíček byl za třicetileté války zničen Švédy ale brzy na to ho z vděčnosti za ukončení válečných útrap obnovili obyvatelé obcí Hrabenov, Radmilov a Bartoňov. Věhlas posvátného místa rychle vzrůstal a v r. 1690 tehdejší bludovský farář popsal kostelíček  jako kamennou kapli s dvěma oltáři, kde se o Božím Těle již více let koná velká pobožnost s odpustky, na kterou přicházelo až 600 kajícníků.

V 18. století mezi lety 1738—1784 žil u Koste­líčka poustevník, jak to za tehdejší doby bylo oby­čejem.
Za císaře Josefa II. měl býti Kostelíček zrušen a zbořen. Bludovští však přece jenom dovedli jednat tak, že Kostelíček se uchoval dodnes. Byl ovšem ten­krát zbaveny veškerého vnitřního zařízení a časem sešel tak, že klenba se úplně sesula. Kostelíček se stal útočištěm pasáků. V roce 1835 na podzim byl znovu obnoven za pomoci vrchnosti a farníků bludovských. Uvnitř byl vybaven chudé. Tak jak vypadá dnes je dílo faráře Ermise, který se spolkem sv. Rosalie uvedl Kostelíček do pěkného hávu. Bylo to kolem roku 1900.
V Kostelíčku se konají bohoslužby v neděli po Božím Těle a na svátek sv. Rosalie 4. září. V ne­děli po Božím těle je vlastní kostelecká pouť, na kterou se schází celé okolí.

Pověsti o kostelíčku

pověsti z Hrabenova

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, Tajemné a krásné Šumpersko, švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kostelíček Mezi Bludovem a Hrabenovem

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s