Mikuláš František Turek ze Šturmfeldu a Rozenthelu

Turek ze Šturmfeldu a Rozenthelu

Rod Turků pocházel z nečeradce, odkuď okolo 1598 přišel Jan (+1629) do prahy A okolo roku 1612 získal erb a predikát Z Rozenthalu.   Oženil se měl pět dětí. bydlel na Novém Městě pražském,  kde mu patřil dům – Na koňském trhu později řečený U Tůrků,  dále mu patříl dům vedle domu u Turků zvaný U Maštěřovských nebo též U Antošů, dále dům U Kvasihrachů.  Patřila mu i chmelnice za koňskou branou mezi cestami ke Strašnicím a Olšanům.

jan se stal radním Nového města pražského. Té době byl na straně krále Fridricha Falckého.  Za co později v roce 1624 byl mu udělen finanční trest a po smrti odňětí majetku.

Pobělohorští vítězové byli k Turkům mimořádně velkorysí a na jejich přímluvu byl pak majetek rodu Turků vrácen.

Starší z janových Synů Mikuláš František Turek z Rozenthalu (+1672)   V roce 1634 byl přijat mezi zdejší radní.  jeho manželka do manželství přinesla staroměstský dům čp: 353 zvaný U starých Goliašů.

Později se stal velitelem staromětských oddílů s hodností majora. A roce 1643 až do smrti byl primátorem Starého města pržského.

V době utoků Švédů řídil výborně obranu Prahy. A za to byl odměněn povýšením sleštického stavu do starého vladyckého  s polepšeným predikátem  ze Šturmfeldu a Rozenthalu a byl mu polepšn erb.  A roku 1662 od císaře byl povýšen do českého rytířského stavu

Tohle je jen stručný přehled víc o  něm a jeho příbuzných “ ZDE“

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lidé s příjmením Turek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Mikuláš František Turek ze Šturmfeldu a Rozenthelu

  1. Pingback: kraj Hlavní město Praha | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s