Luhačovice, obec Petrůvky – valašký silák Petr Bača

Okres Zlín

Zavedu vás 16 km jihovýchodně od Zlína do valaškého kraje. Kde leží město Luhačovice,

Luhačovice jsou především lázeňským městem, protože se zde nachází 4. největší lázně v Česku a největší na Moravě. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou. Lázně Luhačovice vděčí za svůj věhlas především minerálním pramenům – vyvěrá zde celkem šest přírodních pramenů a desítky pramenů navrtaných. Nejsou to však jen lázeňské služby, co mohou Luhačovice nabídnout.

Celé Luhačovice jsou obklopeny strmými zalesněnými kopci. Ač město leží v nadmořské výšce 250 metrů a vrcholky okolních kopců dosahují nadmořské výšky maximálně 500 metrů, je tu patrný podhorský charakter. Tři kilometry po proudu říčky Šťávnice byla ve dvacátých letech minulého století postavena přehradní nádrž Luhačovice. Luhačovice – společenský dům Její první úlohou bylo zadržovat pravidelné záplavy, které pustošily lázně. Časem však převzala i funkci rekreační. Luhačovice jsou známé i svou jedinečnou architekturou, především domy architekta Dušana Jurkoviče jsou proslulé nejen v naší republice.

Právě tady měl sídlo Luhačovický hrábě který je zmíněn v příběhu. Ale naše putování pokračuje dál k Obci Petrůvky. Vesnice Petrůvka kde bydlel valašký silák Petr Bača.
Obec Petrůvka leží asi 4 km východně od Luhačovic. Je to kraj který leží mezi městy Slavičín a Luhačovice a patří do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v nadmořské výšce okolo 480 metrů

. V okolí obce leží lokalita Hranice (Kněžpole ) s nadmořskou výškou 516 m, bájná hora Obětová má výšku 511 m, hora Kameničná 521 m a nedaleký Komonec s výškou 672 m, jenž patří do pohoří Vizovických vrchů.

Bílé Karpaty zahrnují zhruba území o rozloze 715 km2. Jde zejména o lesy listnatých porostů. Rozsáhlé jsou i louky s rozptýlenou zelení a bohatstvím rostlinných i živočišných druhů. Bílé Karpaty tvoří ve slovensko- moravské oblasti přirozenou hranici mezi Českou a Slovenskou republikou.

Na západě se rozkládá luhačovické Zálesí s četnými minerálními prameny a největšími moravskými lázněmi Luhačovice. Zálesí leží spolu s lázeňským městem v lesnatém údolí Horní Olšavy (dnes Šťávnice), na němž je vybudována Luhačovská přehrada.

Námaha turistů, kteří se do obce dostanou od Luhačovic přes strmý kopec, horu Obětovou, či od Slavičína přes Drahanec, je odměněna překrásnými výhledy na moravsko-slovenské pohoří s vrcholy jako jsou Velká Javořina (970 m n. m.) a Velký Lopeník (912 m n. m.). Rovněž severní strana umožní hezký pohled na začínající pohoří Vizovických vrchů. Petrůvkou procházejí cyklotrasy mikroregionu Jižní Valašsko i Slavičínsko. Obec nemá ubytovací kapacity. Na západě se rozkládá Luhačovské Zálesí s četnými minerálními prameny a největšími moravskými lázněmi Luhačovicemi. Zálesí leží spolu s lázeňským městem v lesnatém údolí Horní Olšavy (dnes Šťávnice), na němž je vybudována Luhačovická přehrada.

Ale tady je už ta pověst o valaškém silákovy Petr Bača:

Na kopci za Luhačovicama žíl kdysi veliký silák. Menovál sa Petr Bača. Bača měl silu jak pár volů. Býl chudý a toš sa namísto dobytka zapřihál do pluhu sám. Sucháry v horách vytrhával ze země a nosíl ich dóm. „Šak to není hřích,”  říkával hajném. „Suchár nemá v lesi co dělat. Tam enom zavazá. Ten patří do kamen.”  Aj dyž lesy byly panské a hajný měl stromy pro pány chránit, nechtěl byt se silným sedlákem ve při a aby nějaků nechytíl, toš sa mu račí vyhnůl. Dyž ho měl potkat se stromem na rameni, skočíl aj s flintů do hůščí.

O Bačově sile sa dověděl luhačovské hrabě. Dál si ho zavolat na zámek a ptá sa ho: „Bačo, přetahneš panského vola?” „Celů páru, pane hrabě. Dyž mňa budete aspoň štrnást dní dobře krmit, budu vám v rukách ohýbat podkovy.” „Platí,” povídá hrabě, „ dostaneš pořádné futro a já si ťa vyzkůšám. Lesti mluvíš pravdu, toš ťa vezmu do služby. Náš cisařpán vypsál turnaj o nejsilnějšího chlapa. Každý kníže nebo hrabě si dovede svojého bodygárda a ti potom budů mezi sebů zápasit. Lesti je to tak, jak říkáš, mohl by sas dobře umístit. Pro naše panství to bude veliká sláva, že máme takového siláka. Co nejračí jíš?” „Hrach, krúpy, uzené maso, sýrové pagáče a piju víno,” vyhrkl ze sebe sedlák. „Toš teda platí, za chvíľu to budeš mět dovezené u tebe na kopci” , uščuřovál sa spokojeně pán hrabě. „Štrnást dní možeš enom sedět a pit. Třeba bez přestání, ale potom chcu vidět tů tvoju silu.” Za chvíľu býl vůz naložený a forman akorát zapřihál voly. „Nechajte voly ve chlévě a vůz domá,” povídá mu sedlák. Strhl z voza plachtu a skotůlál dvě bečky vína. Jednu vypíl hneť, druhů dál do plachty. Potom tam naházal aj ostatní jídlo, plachtu svázal, hodíl si ju na záda a už si to mašírovál přes Obětovů dóm.

Třetího dňa býl na zámku zaséj. „Pane hrabě, su hladný jak vlk, co dlůho nežrál. Vínečko máte fajnové. Pěkně po něm tráví. Dyž sa dobře pije, mosí sa aj dobře jezt, ale já už nemám co.” Pán hrabě sa zhrozíl. Takového žrůta mu býl čert dlužen, ale potom si zpomněl na turnaj a poručíl, aby pro hladného obra naložili zaséj plný vůz. Za tři dni býl sedlák na zámku zpátky. To už pán hrabě nevydržál a začál křičat, že tak ho tá sláva přijde pěkně draho. Takového otesánka nenažraného si nemóže dovolit ani on – hrabě. Hladný a nasraný sedlák chtěl odejít, ale nevěděl, že zpoza roha ho pozoruje hraběnka. Dyž hrabě odešel, potichučky na sedláka zavolala: „Hej chasníku. Prý si veliký silák. Poď a ukaž mně svoju silu. Dyž budu spokojená, dostaneš jidla dvakráť tolik.” Vyhládlý Bača neudělál svojém ménu haňbu. Akorát jidlo si nechál tentokráť račí dovézt. Za štrnást dní býl vykrmený aj vytrénovaný jedna radosť. Pár volů přetahl jednů ruků. Železné podkovy ohýbál koňom přímo podle kopyta. Pán hrabě býl spokojený (hraběnka také) a povídá: „Petře, tady sem ti nechál ušit valašský kroj. Včilkaj s nama pojedeš do Vídňa zápasit. Císař pán je zvědavý, kdo je v císařství největší silák. Ten bude kůlat očima, až uvidí, že to bude z Luhačovského panství.”

Dyž nejslavnější zápasník z Korutan Petra Baču uviděl, chechtál sa jak přiblblý. Valacha, vyvaleného z vídeňských paláců, nepočítal za rovnocenného soka. Se svojím vítězstvím počítál stoprocentně. „Hej, ty ušmudlanče, ty sa chceš se mnů bit. Toš poď. Enom pozór, aby sas tu neztratil. Vzál sis sebů příručku Sedlák ve městě nebo sa tu budeš orientovat podle míst, cos nám tu zasmradil hnojem.” Dál už sa posmívat nestačíl. Petr mu takovů liščíl, že rakůskéj orlici, co měl pán cisař na erbu, opadalo péří. Potem ho chytil za nohu, zatočíl s ním kolem sebe a udělál takový průvan, až sa císařovně sukně vyhrnůly. Nakonec korutanca pustil. Ten róchl na zem a nosem vyrýl myší hnízdo aj s mladýma. Dyž sa Rakušák ešče zvihl, kopl ho do řiti, až mu skořápky praskly.

Petr Bača sa stál hlavním vítězem a sama císařovna mu připínala medajlu. Sotvá si na něho šáhla a ucítila, jaké je to chlapisko, hneť šuškala cisařovi, že by si tohoto sedláka chtěla nechat ve Vídni. Korutanec s vytečenýma vajcama je jí včíl na nic. Luhačovská hraběnka sa císařovně postavila: „Petr sa mosí vrátit na Valachy. Je to sedlák a mosí na Luhačovicku orat.” Keré pole bude orat, to už neřekla.

Petr Bača sa s veliků slávů vrátíl na svůj grunt. Včílkaj sa mu védlo dobře. Každý týdeň dostával vůz jídla. Ten mu vozila sama hraběnka. Dědina na kopci, kde měl hospodářství, sa na jeho počest menuje Petrůvka.

Zdroj:Tuto povídku otiskl časopis Trnky-Brnky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Obři se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Luhačovice, obec Petrůvky – valašký silák Petr Bača

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Zlín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s