zaniklá osada Sudínka – pohroma skoro biblického rozměru

Okres Zlín

U Obce Petrůvky nedaleko Luhačovic stála ve středověku osada Sudinka, směrem k Rudimovu.Bývala tam i dřevěná tvrz. Roku 1516 je již jmenovaná jako pustá. Roku 1596 podle register důchodů se platívalo zvlášť za nevšovský Drahanec, který náležel osadě Sudinka. Roku 1598 sudinské louky užívali poddaní z Rudimova a z Petrůvky, platili za to světlovské vrchnosti ročně 3 zl 28 grošů. (Purkrabské registry jsou v bojkovském muzeu).

Vedla tudy Stará kupecká stezka, vedoucí po hřebenech od hroznovského průsmyku až někam na sever, přinášela do zdejšího kraje mnoho nového, od majetku až po nové zvyklosti. Mnoho kupců právě v osadách, které při cestě míjeli, často odpočívali a zdejším obyvatelům prodávali zboží.

Zvláštně o ní popisuje jedna pověst o jejím záníku … skoro jakoby biblické potrestání lidí co srdce zkamenělo. popisuje velký déšt který narušil půdu a následně pohyb půdy pohřbil celou vesnici :

Právě čilý obchod a majetek probouzel v lidech lakomstvo a nenávist. Po mnoho let lidé ze Sudinky s těmito kupci obchodovali a stále více se odcizovali skromným lidem okolních vesnic. Když nenávisti a zášti bylo vrchovatě, zavítal do osady neznámý stařeček v otrhaných šatech a požádal o trochu vody. Nejen že lakomí vesničané mu vodu nedali, ale ještě musel, ač velmi unaven, kupeckou vesnici opustit. Než staříček v hlubokých lesích zmizel, otočil se k lakomým vesničanům a povídá : “Za svou lakotu budete se zodpovídat a souzeni budete. Nebude dlouho trvat, sudba tato se naplní,” vskutku. Po několika dnech se strhly silné bouře a proudy vody zalévaly právě jen tuto vesnici. Mnoho dní a nocí zmáčela se a měkla zem, až se nakonec vytvořila obrovská trhlina, která celou osadu i se všemi vesničany do sebe pohřbila. Když se země zavřela a utichl křik a nářky, vysvitlo slunce, obloha se vyjasnila a místo vesnice jen potůček protékal směrem ke Kladné-Žilín.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Povodeň, Počasí - záznamy bouřek v dějinách se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na zaniklá osada Sudínka – pohroma skoro biblického rozměru

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Zlín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s