Karviná – Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary – rarita v celém Česku, Kostel zvaný „česká Pisa“

Moravskoslezský kraj

Dnes část Kárviná Doly se nachází na kraji města, ale ve skutečnosti právě zde je původní centrum. A Právě Kostel sv. Petra z Alkantary je jednou z mála staveb, které ještě v karvinské části Doly zůstaly a upomíná na bývalé umístění města, které původně se jmenovalo Karvinná a to až do r. 1949, kdy došlo ke sloučení s ostatními obcemi a vzniklo město s jednotným názvem Karviná. Karvinná byla městem s výstavnými domy stejně jako hornickými koloniemi, reprezentativním zámkem Solcou včetně krásného zámeckého parku, byla zde radnice, úřady, pivovar, dva kostely (novější již neexistuje a zůstal jen nynější šikmý kostel), školy, řada kulturních i sportovních zařízení a spousta dalších objektů dotvářejících občanskou vybavenost většího města. Význam Karvinné souvisel především s těžbou uhlí, která ovlivnila vznik dalšího průmyslu a podnítila její celkový rozvoj. Postupně však to, co bylo původně faktorem dynamického rozvoje města, se později stalo jeho zkázou.

Po zahájení těžby uhlí roku 1874 bylo pod ním vytěženo uhlí z 27 slojí o celkové mocnosti 52,80 m.

Nejšikmější kostel v České republice, je známý také pod pojmem „šikmý“ kostel v Karviné  neboli „česká Pisa“. Tato barokní rarita stojí v místě, kde došlo během 40 let minulého století k poklesu půdy o  37 metrů, což způsobilo že se kostel vlivem poklesů silně naklonil a vychýlil   o 6,8 stupňů. Takže je kostel víc nakloněn než šikmá věž v Pise a to o přesně o 6,8°, kdežto šikmá věž v Pise je nakloněna pouze o 3,05° od kolmé osy.

I když to dlouho vypadalo, že kostel zmizí z mapy. Ještě počátkem 90. let minulého století hrozilo kostelu zřícení a byl určen k demolici. V devadesátých letech se poklesy terénu postupně stabilizovaly a tak mohlo dojít k rekonstrukci stavby, kterou financovaly doly Darkov a ČSA.
V letech 1994-1995 započala generální oprava a zajištění objektu. Bylo nutné dát kostelu nové železobetonové základy. Ve čtyřech úrovních je zankrován, a to zvenku i zevnitř. Bylo nutné odsunout dva metry zeminy aby kostel se tak znovu zaskvěl v plné kráse a podařilo se jej zachránit, stal se vyhledávaným cílem turistů
z celého světa. Mnozí nechápavě si prohlíželi jak je nutné přivazovat dveře, aby se nezavíraly, jediná stěna nesvírá pravý úhel, vypadá jakoby lustry k nakloněné podlaze byly přitahovány silným magnetem, je to přesně naopak stěny jsou křivé a podlaha je rovná. Celý interiér připomíná spíše nějakou prostorovou iluzi.

Mnoho návštěvníků zajímá jeho zvláštní osud, zajímají se o historii nejen kostela, ale i původního města. Mnozí si chtějí vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi a stěny kolem vás doslova padají. Mnozí si nenechají ujít příležitost vyfotit se vedle této tzv. „české Pisy”. Kostelík byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku.

Kostel svatého Petra z Alkantary byl postaven roku 1736 v barokním slohu. Nechal jej postavit místní šlechtic František Wilhelm Larisch na místě dřevěného kostela svatého Martina, zmiňovaného již v roce 1447. Jelikož v Těšínském Slezsku bylo již svatému Martinovi zasvěceno několik kostelů, byl jako patron nového kostela vybrán svatý Petr z Alkantary. Teprve roku 1759 byl kostel konsekrován biskupem Filipem Gothardem Schaffhotschem z Vratislavi.
V interiéru se nachází stále používaná kamenná křtitelnice z 15. století a gotická kamenná kropenka ze 14. století.

Kostel je dnes mementem bývalé doby, honby za uhlím bez ohledu na krajinu, sídla, památky a hlavně lidi. Právě jako upomínku na dobu naštěstí minulou
Okolí kostela dnes už není měsíční krajinou bez života. Sice nepřehlédnete různě se vinoucí potrubí, ale zelená tráva a stromy rozhodně převažují. Potkáte tady jen hrstku farníků a velká návštěvnost se čeká jen během poutí nebo turistických zájezdů. Řada lidí zastaví auto, protože nevěří svým očím.

Významný je pořád zhlediska historického i duchovního a má stále své nezastupitelné místo pro celou řadu věřících, kteří se sem rádi vracejí.  Karviné tedy zůstalo místo pro bohoslužby, kde zní velmi často polština.
Bohoslužby se zde konají pravidelně každou neděli a svátek v 9:30. Na uvedeném telefonním čísle v kontaktech je možné domluvit si s p. farářem skupinové prohlídky kostela s výkladem.

Kontakt na duchovní správu kostela: Římskokatolická farnost Karviná-Doly Pivovarská 2, 733 01 Karviná-Fryštát, tel.: +420 596 314 455.

Kostel je reálným dokladem toho, že Karviná-Doly není v žádném případě Bohem zapomenutá krajina a má určitě svou budoucnost.
V tomto případě se skutečně podařilo aspoň symbolicky vrátit Karvinsku jeho někdejší lesk.

Zde přikládám i odkazy na videa:

Internetová tv

YouTube

Stream.cz

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Hornictví se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Karviná – Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary – rarita v celém Česku, Kostel zvaný „česká Pisa“

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Karviná | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s