Nový Hrad u Hanušovic a zakletá panna

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Po mnoha staletí v zřícenině dlí zakletá panna. Nový Hrad se nachazí u Hanušovic jakoby uprostřed trojuhelníku jež druhé dva hroty jeho blízkosti stojí ves Kopřivná a Bohdíkov.  Stojí tu stejně jako tá panna a čeká na dobrodínce který jej vysvobodí ze zakletí, kdo pomůže mu postavit se znovu do dřívější slavy a moh být chloubou Jeseníků. A být ozdobou nejen pro město Hanušovice ale také Šumperk. A stejně jako ta panna by se se obděčil pokladem,  svou krásou která by hřála na srdci a přitáhla by mnohé turisty kteří by jej rádi obdivovali a tak by vynyložena dřina zpátky se vrátila městu do pokladny …

Dočkáme se Vyčistění místa hradu a nějakého kroku lepší podobě než jaké je dnes?

Majitelé by měli být i nadále rod Žerotínů,  ale nikde není podloženo jestli mu i tento hrad byl vracen a komu vlastně patří.  Kdysi když už hrad chátral a byl opuštěný, se v něm usídlila banda lapků, kteří se rozhodli z toho místa terorizovat okolí.

((Nedaleko hradu v lese na protějším svahu naproti na druhou stranu od cesty než se jde  k hradu  je několik hromad kamení  (asi uměle vytvořené dávné minulosti))

Pověst která se váže k  Hradu:

Na nejvyšší hradní zdi roste borovice … ( když mi bylo asi 12 tak tuhle pověst znal trochu jinak ne borovice ale olše)  a odvážlivec, musí desek z toho stromu  udělat kolebku. V kolébce, která bude z těchto desek zhotovena, bude kolébán a doroste v ní chlapec, který jediný bude moc a mít sílu tuto bloudící pannu vysvobodit z kledby.

V městě Ruda nad Moravou kdysi žil bednářský tovaryš Petr ale byl chudobný jak kostelní myš , měl sice vyhlédnuté děvče ale bylo stejně chudobné jako on, takže sní ani nemohl se oženit.
Petr jednou odváděl práci v jisté obci za Novým Hradem a slyšel tam vyprávět o pokladech zakopaných pod zříceninami Furchtenberka. Starý výměnkář vykládal o krásné dceři rytířově, která se zamilovala do hradního zbrojnoše a pořád mu nadbíhala, ale on o ní nechtěl ani slyšet, protože již měl svoje děvče ve vsi pod hradem.

Jenže to se jí nelíbylo a snažila se zbrojnoše získat nejrůznějšími poklady , ale ani tehdy se nedal obalamutit, tak přikročila tomu že jeho děvče otrávila a nakonec se toho všeho pomátla a skočila z věže do hradního příkopu, a tak se zabila.

O tom všem a hlavně o pokladu přemýšlel Pert cestou domů, a že bylo stejně pozdě , vracel se přes Nový Hrad. Myšlenkách pořád přemýšlel o tom pokladu, sedl si u hradu pod strom a čekal, co se bude dít.  nebylo daleko do půlnoci. A tak od někud zdaleka zahoukala sova a zanaříkal sýček. Ze zbořenin vyletěl třepotavým letem netopýr, obletěl obloukem les a zase se vrátil do kamenných trosek.

Najednou se ukázala ženská postavava v bílých šatech, překrásná, až se dech tajil. Byl to duch oné dceři rytíře.  tichým hlasem prosila Petra, aby jí pomohl, aby ji vysvobodil z prokletí, že mu za to poví kde nalezne onen poklad. Tovaryš zapřel svůj strach a kyvl že je ochotný pomoc. ona mu řekla , ať se ničeho nebojí a zůstane stát pod tím stromem, kde je.

Že se mu 3x zjeví, v různých podobách, ale že to bude všechno jenom mámení, které mu neublíží. Jenom se nesmí lekat, jinak že nebude vysvobozena. Na to zmizela a místo ní se zjevil velký černý pes se zelenýma ohnivýma očima, který štěkal , vyl a zle na Petra dorážel, ale ten zavřel oči a stál jako přibitý.

Po druhé se ukázala jako ohnivá bečka, ze které létaly na všechny strany jiskry, ale oheň nepálil a byl studený, A tak Petr obstál ve dvou skouškách.
Potom býlo dlouho ticho a mysl mu Pertovy utekla, že přemýšlel o tom co bude až bude mít ten poklad a jak bude moc konečně vzít to děvče co nějaký čas už měl rád. Snad i proto uplně zapomněl že stojí uprostřed lesa a čeká jej poslední zkouška, zapomněl že ta poslední skouška bude nejtěžší a tak když se před ním objevil drak náramně se vylekal když z jeho papule vyšlehl plamen …  a dal se na utěk. Slyšel za sebou žalostný pláč té zakleté panny, ale neobrátil se a utíkal jak šílený, div že se tom běhu nepřerazil o kořeny a zastavil se až dole u řeky Moravy.  teprve tam se ohledl  a pohleděl vzhůru k Novému Hradu.  Ale tam již bylo a zůstalo ticho

Z šedých mračen vykoukl měsíc  a Petr kráčel smutně domů  bez pokladu i bez naděje na blízkou svatbu se svým děvčetem.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spolky pro zachranu hradů, Tajemné a krásné Šumpersko, zakopané zapomenuté poklady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nový Hrad u Hanušovic a zakletá panna

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Hanušovicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s