Komorní Lhotka: Hora Godula ukrývá velký poklad

Okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Mezi městy Frýdek-Místek a Českým Těšínem u Komorní Lhotky (místnima nazývaná též Ligotka) je Tajemná Hora Godula zvaná též Hodovnice.

Náleží k památným vrcholům starých Slovanů. Bývalo zde pohanské obětiště a pořádaly se tu velké hody. Podle pověsti zde pramenila živá voda, která uzdravovala poutníky

Hora ukrývá ve svém nitru  velmi velký poklad podle pověsti černé kněžny paní Kateřině, vdově po těšínském knížeti Václavu. Která má zde své stříbro i zlato.  Ten poklad hlídá  král všech hadů – Zlatohlávek. Klíče k tomu pokladu může získat jen potřebný a spravedlivý člověk, ale musí být srdnatý a nesmí se ničeho zaleknout

Jednou šel lesem řeznický učeň. V horkém červencovém dni dostal žízeň, proto poklesl u lesní studánky, aby se napil. Tu spatřil na hladině studánky odraz zlatých klíčů. Visely nad ním, na větvi stromu. Byly to klíče k pokladnici Černé kněžny. Učedník se zlatého zjevení tak vylekal, že se ani nenapil a utíkal pryč, co mu nohy stačily. Když se po chvíli uklidnil, dodal si odvahy a vrátil se zpět ke studánce, zlaté klíče již zmizely neznámo kam. Poklady Černé kněžny podnes neopustily svou skrýš.

Jenže i hadi a jejich král Zlatohlávek měli svůj poklad:

Za časů, kdy se ještě konaly zvířecí sněmy, shromáždili se na hoře Godule všichni plazi, aby si zvolili svého krále. V jeskyni mu pak připravili příbytek a mechové lůžko. Snesli mu tam zlato, drahokamy a králi hadů posadili na hlavu zlatou korunku. Podle ní krále pojmenovali „Zlatohlavec“.

ale jeden pasáček který se  pokusil ten poklad získat to nepřežil :

I. Král snímal korunku jen při každodenní koupeli v horském potoce. Toho jednou využil mladý ovčák. Náhodou uviděl ve své blízkosti na plochém kameni hadí korunku. V poledním slunci hrála všemi duhovými barvami a byla tak krásná, že ovčák zapomněl na nebezpečí, které mu hrozí. Skočil ke kameni, sebral korunku a pádil pryč. Ale byl pronásledován hady, ještěrkami a mloky. Sykot se blížil ze všech stran a ovčák hleděl vstříc jisté smrti. V poslední vteřině korunku odhodil a tím si zachránil život. Jakmile se zbavil korunky, pronásledování ustalo.

II. Jiná pověst vypráví, že pasáček dolů do vesnice stejně nedoběhl. V zoufalství vytáhl zpod haleny zlatou hadí korunku a mrštil jí zpátky do hory. Vysílením padl bezvládně na zem. Plazi vrátili korunku králi a Zlatohlavec se odplazil do jeskyně v Godule, aby tam hlídal svěřené poklady.
Pozdě večer, když se ovce vrátily z pastvy samy domů, vydali se hledat nebohého pasáčka. Našli ho ležet pod mezí, a než ho donesli domů, stačil jim ještě povědět, co se mu přihodilo. Živého ho stejně nedonesli, zemřel jim cestou.

Takže mnohým byl milejší život než -li by se  pokusili poklad získat a riskovat tak svůj život.  Takže poklad tu stále je!

Kromně pokladu černé kněžny se zde ukrývá  Ondrášův poklad.

Stálým zvyšováním roboty a platových povinností se začala v lidech utužovat nespokojenost. Stopy po třicetileté válce, neúroda a nemoci přispěly negativně k už tak napjaté atmosféře, která nemohla vyvrcholit ničím jiným než selským pozdvižením. Prvním „průkopníkem“ byl „Ondráš“ Ondřej Šebesta- Fuciman“ (1680-1715), zbojník, syn janovického fojta, který se svou družinou proti těmto nespravedlnostem postavil.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, spojení zvířete a tajemného místa - HAD, zakopané zapomenuté poklady, Živá a Mrtvá voda se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Komorní Lhotka: Hora Godula ukrývá velký poklad

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Frýdek-Místek | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s