Hora Gírová – slezská Fudžijama

Okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Nemusíme jezdit až do Japonska na východě naší republiky je Hora Gírová a vidíme z ní  do Polska i na Slovensko. Jsou z ní krásné výhledy na hřeben Malé Fatry s rýsujícími se vrcholy Velkého Rozsutce, Stohu, Malého a Velkého Kriváně. Při velmi dobré viditelnosti je možné zahlédnou hřeben Západních Tater.

Tento název si tato zajímavá hora vysloužila díky svému typickému tvaru, jenž již z dálky připomíná sopku. Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (839,9 m)
se nachází se východně obce Mosty u Jablunkova, na severu leží ve sníženině Jablunkovské brázdy (74 km2) nejvýchodnější katastr české republiky – Bukovec a jihovýchodně „příhraniční“ Hrčava (650 m), jenž byla za tento nejvýchodnější bod považována dříve.

Z vrcholu je stromy omezený výhled po okolí. Na jejím severním úpatí se nachází několik pseudokrasových nepřístupných jeskyněk. V pískovcovém lomu Čertův mlýn jsou horolezecké možnosti. Skupina skal s dnes již zasypanou jeskyní údajně sloužila za úkryt zbojníkům.

Na Gírovou se můžeme vydat prakticky ze všech světových stran. Za dvě hodiny jsme nahoře odevšad. Z Jablunkova po zelené (8km), z Mostů u Jablunkova po červené (5 km), od cesty na Hrčavu z jihu po zelené (nejkratší cesta), z Hrčavy po žluté (6km) a po červené (nejmenší převýšení) či nakonec z Bukovce po červené (6 km) přes Komorovský Grúň. Kráčel jsem již mnohokráte po všech pěšinách – všechny jsou hezké. Na cestě z Mostů potkáme horskou chatu Studeničné, při pouti z Jablunkova pozdravíme její družku Polanku a při putování z Hrčavy máme na startu hned dvě hospody i pramen s kapličkou, nazývanou „Slezské Lurdi“. Je zde tedy možnost volby občerstvení…

Když zakopneš a rozbiješ si tlamu, viň z toho krtinec, ne Fudžijamu

Reklamy

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hora Gírová – slezská Fudžijama

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Frýdek-Místek | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s