Jevíčko – prastaré pohánské obětiště

 

Mezi Boskovicemi a Trnávkou v oblasti které se říká Malá haná. V  nad rovinou  ze dvou zalesněnými vrchy stojí na staré mírně výspě staré prastaré moravské město Jevíčko.

 

Málo kdo ví že zde dávné minulosti jak je kostel Panny Marie dříve stála pohánská svatině bohyně jara, i úrody, Děvě, Děvaně, Diviči. Změnou jména v Jeviča a dále v Jevíč, Jevíčko dostalo toho názvu podle obětičtě  i nedaleké město

Chrám byl znám v mnoha zemích evropy, těšil se obecné úctě a v době jarních slavností se stával cílem výprav pohánských národů.

 

Příchodem Cyrila a metoděje  se vše změnilo. Padl chrám bohyně Děvany a křeštané vystavěli na jeho sutinách kostel na počest Panny Marie.

původní město které zaniklo stalo v místech dnešního kostela sv. Bartoloměje 2 km západně od dnešního Jevíčka. Na úpatí kopce Kumperka. Jediné co z něho zůstalo jako památka původní osady je tento kostel. Sám a sám stojí na mírném svahu pod lesem a svítí do kraje červenou stříškou … minulost má už za sebou a na budoucnost čeká.

Kostel svatého Bartoloměje je původně gotický a během následujících století stavebně upravovaný. Roku 1600 byl na kostel dán nový krov s věžičkou. Z roku 1763 máme zprávu, že u kostela žili poustevníci. Poslední z nich byl Anton Giessel, který žil v 19. století a jeho hrob je hned u zdi kostela svatého Bartoloměje.
Roku 1896 byly koupeny do kostela svatého Bartoloměje varhany z kostela svatého Michala v Olomouci. Tyto varhany byly postaveny dole, protože na kůr se nevešly a kůr byl pak zrušen.
Roku 1906 byla velká oprava kostela, při které byl zrušen boční oltář Nejsvětější Trojice a zůstal jen hlavní oltář svatého Bartoloměje.
15. června 1936 kostel svatého Bartoloměje vyhořel a přitom byly zničeny také zvony. Kostel byl opraven pod vedením Ing. Karla Mackerleho a 30. srpna 1936 už tam byla hojně navštívená pouť. 25. září 1936 posvětil kostel svatého Bartoloměje a také dva nové zvony olomoucký generální vikář P. Dr. Jan Martinů, kázal kooperátor P. Jaroslav Šunšal.
V současné době je kostel prázdný a mše svatá je zde jen jednou za rok o pouti ke svatému Bartoloměji v sobotu po jevíčské pouti.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, okolo Jevíčka putování po Malé Hané. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Jevíčko – prastaré pohánské obětiště

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s