Pekelná jáma níže pod Jaroměřickou kalvárii která je hodně podobná té Jeruzalémě

Mezi Boskovicemi a Trnávkou v oblasti které se říká Malá haná. Nad obcí Jaroměřice u Jevíčka, jižně od obce, najdeme poutní místo Kalvárie, které je v našich zemích ojedinělé, protože celým svým rozvržením připomíná jeruzalámskou Golgotu v Palestině. Z obce Jaroměřice vede nahoru na Kalvárii křížová cesta, po které se výletníci dostanou k baroknímu poutnímu kostelu, který dal postavit pan František Michal Šubíř z Jaroměřic podle návrhu stavitele Jana Blažeje Santiniho.

Mezi dnešní karvarii než zde byla postavená a mezi hájem. Je malá roklina, ve které se shromažďovali u železného stolu čerti. Nejvyšší pekelník se tu jmenoval Kadrman a jeho jáma Kadrmanka

Kadrman neměl rád lidské pokolení a tak jaroměřickým škodil kde jen mohl. Asi hodně využíval lidké lenosti a nedbalosti.  Škodil pomocí povodní, bouřemi, stromem nebo spadlým kámenem ztěžoval cestování, do krmení pro dobytek míchal všelijaké nečistoty, aby uhynul.

Za teplých večerů se z jámy ozývalo dunění, a pouštěl z ní blesky i ohnivé kotouče (asi kulový blesk)  Jež se valily do roviny a tam se rozplývaly.

Trápil i sedláky, (ale kdyby tohle dělo se každém lese tak máme krásné lesy čisté bez odpatku.) šel-li některý okolo jeho rokle a hodil do ní kámen nebo něco jiného. Doma našel všecko obilí žito, pšenici, ječmen, oves dohromady smíchané.  Co by takový hospodář dělal? Jak by mohl všecko to nadělení dát do původního pořádku? no jedině zrnko po zrnku. Naštěští ale daný hospodář aby vše bylo na původním místě, byl donusen vlíst do té Kadrmanky, prolést kopřivy a různé roští a nalést ten jediný kámen který tam hodil a hned se stala náprava. Obilí bylo na svém místě ani jedno zrnko nebylo tam kde by němělo být.

Komu by se to líbilo mít za souseda někoho kdo využívá lenosti, nedbalosti, pýchy a jiných špatných vlastností člověka právě proti jemu vlastnímu, tak se tehdy radily jak jej od tama vyhnat. Tak se stalo že se dohodli že tam postaví kříž.

To se čertiskům nelíbylo a jeden za druhým se postupnš z rokle stráceli, už to nebylo oblíbené místo čertů jako dřív a starý Kadrman jen  soptil hněvem. Ale i on posléze i když nerad byl donusen opustit Kadrmanku. Když vedle kříže byla postavená kaplička.

Odešel pryč na jiné místo , do jiného kraje. Ale ještě než nadobro zmizel způsobil  ačkoliv celá obloha byla čistá ani jeden pidi mráček, spustil se najednou prudký liják, blesky se křižovali a hrom duněl bez ustání. Zvláštní přitom bylo, že nikde jinde než na kopci vůbec nepršelo.

Dnes dávno márně byste zde hledali čerta. Leda 😛 u nějaké báby pod sukní ale jinak široko daleko nic. A na kopci nestojí dnes jen samotná kaplička.

Čak se koukněte přikládám i odkazy na video:  Toulavá kamera

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, čertovská místa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Pekelná jáma níže pod Jaroměřickou kalvárii která je hodně podobná té Jeruzalémě

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s