Stráň baba u Opatovického hradiska

U velkých Opatovic je  Opatovické hradisko asi 1,5 km jižně od města. A u něj nedaleký kopec byl pojmenován po Babě která zradila druhé kvůli kopě zlatáků.

Podle staré legendy stávala na kopci zvaném Hradisko pevná tvrz, v níž sídlil vladyka, dobrý a laskavý pán celého kraje. Tenkrát však nastaly zlé časy moravskému lidu.

Krutý nepřítel vtrhl do země, přepadal, plenil a loupil bez milosti. Z širého okolí spěchali všichni do tvrze, aby se zachránili. Dlouho, předlouho trvalo obležení. Vladyka byl však dobré mysli – tajné podzemní chodby spojovaly tvrz s několika okolními vesničkami
a ty rády daly, co mohly.

Chtěli hrad rozbořit, a dobít ale posátka byla statečná a  odolávala utokům nepřátel. Tak  loupeživý protivník je chtěl nechat vyhladovět. Čekali trpělivě, ale bezvýsledně. Poznali, že tvrze jen tak nezdolají. Již byl dán povel k odchodu.

Když tu se k vojevůdci přibelhala nějaká babka. Dlouho s
ním hovořila a odcházejíc, svírala v rukou měšec zlaťáků. zavedla je ke studánce Myšího radla, kde odvedli vodu, z kanálu kterým se dostávala do hradu.

Po několika dnech klesaly hlídky vysílením, padali žížní. A tak posádka hradu se vzdala. Již nebylo úniku a vítězové se mstili za dlouhé čekání. Vyplenili tvrz, rozbili co se dalo. K ránu zapálili
vetřelci hranici. Od ní se vznítily mohutné zdi a jako hrůzná pochodeň svítila do daleka hrdá tvrz, měníc se v popel a
prach.  Nikdy už nebyla postavena.

Jen několik vesničanů se tenkrát zachránilo a vrátilo do zpustošených chaloupek. Jejich hněv se obrátil proti té,
která je zradila. Marně prchala, marně se skrývala, nic marné bylo zlato, které za zradu získala.
Byla dopadena a vystřelena prakem. Její tělo dopadlo na stráň, které se podnes nazývá „Baba“ a z těch dob pochází i lidové rčení: „Babisko zradilo hradisko“.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy, okolo Jevíčka putování po Malé Hané. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Stráň baba u Opatovického hradiska

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s