Jevíčko – poklad Černého Pána

Mezi Boskovicemi a Trnávkou v oblasti které se říká Malá haná. V  nad rovinou  ze dvou zalesněnými vrchy stojí  moravské město Jevíčko.

Kdysi dávno přijel do jevíčka jakýsi neznámý pán. Sotva se dusot kopyt i lomoz kočáru rozlehly ulicí, lidé se pozastavovali,  ohlíželi se a děti se ustrašeně krčily – takový to byl zvláštní pohled.

Pán měl na sobě úplně černý šat a jel v černém kočáře s černým spřežením i kočím. Zamířil k náměstí tak jistě, jako by byl v Jevíčku odjakživa. Dal zastavit u jednoho domu a bez rozpaků do něj vstoupil. Za okamžik se otevřela vrata, kdosi vyšel a kočár zajel do dvora.

Černý pán odkoupil dům se vším všudy. Se zařízením, polnostmi i služebnictvem. Dosavadní majitel se hned druhého dne odstěhoval.

Černý pán …

Tak mu říkali a tak ho znali po širém okolí. Nikdy z domu jinak nevyšel než v černém kočáře. Málo kdo jej zahlédl. A nikdo nevěděl kdo to je, od kuď se tu vzal. Když byl ve svém domě služebnistvem skoro nepromluvil, a celé dny trávil ve svém pokoji.

Tak působil na své okolí tajemně, že se zašlo šuškat že je spolčen s ďáblem.

Zakrátko jsi vyhledal pěknou mladou nevěstu. Varovali ji: „Dej pozor děvče, nejen o krásu, i o duši přijdeš, staneš-li se jeho ženou!“ Přesto však ji vedl k oltáři …

Za čas uběhlo pár roků a když pocítil, že se blíží čas jeho smrti, zavolal jsi do pokoje svou ženu. Mlčky otevřel malou truhličku ležící na stole a řekl: „To vše bude po mé smrti tvé, budeš-li mi přísahat, že se po druhé nevdáš.“

Mladí paní stala jak omráčená. V truhlici byla zlatá kachna se šesti zlatými kachňátky. Vzácný kov se leskl, až zrak přecházel. Černý pán vzal jedno káče, otevřel jakési víčko a hle – objevilo se mnoho zlatých penízků.

„Tak co?“ zeptal se po chvíli netrpělivě ženy, která se nemohla zpamatovat, „budeš přísahat?“

„Nemohu, nevím, …  poradím se s matkou …“ byla její odpověď

Na to černý pán, zavřel skříňku a nehnul se z komnaty. Po chvíly jako by věděl jak odpoví. Poručil zapřáhnout a vzít motyku, lopatu a rýč. „K Holcizně!“ křikl na kočího. Hluboko v údolí dal zastavit, vzal si nářadí a kočího poslal domů. V keřích na lučinách, kde ho nikdo neviděl, zakopal vzácnou truhlici. Když se vrátil, nepromluvil na ženu ani půl slova a brzy umřel.

Mladá paní se vyptávala sluhy, kam pána vezl. Všechny známé si vzala na pomoc, skoro vše rozkopali, dali jsi záležet, ale všecka námaha byla márná onu truhlici nikde nenalezli.

Na Velký pátek se prý však země v Holcizně otvírala a zlatý poklad z ní zářil. Dvě ženy z Jevíčka se tam proto jednou vypravily, aby jej pro sebe získaly. Cestou nemluvily, na místě pak vymezily kolem sebe kruh svěcenou vodou. Stály, dívaly se, čekaly, kdy země pukne a vyšlehne z ní oslňující lesk.  Pojednou se však objevila na vrchu Skalce zvláštní postava, ve které poznaly ďábla. K tomu si ještě s hrůzou povšimly, že polní cestou kráčí druhý ďábel. „Proboha!“ vykřikly téměř současně.

V tom okamžiku ďáblové zmizeli, a sními i ta truhlice. Dodnes zůstala dobře skrytá a nikdo ji nenašel navíc dnes na místě toho pokladu je nádrž Smolná. 2 kilometry severně od města Velké Opatovice leží údolní nádrž Smolná (o rozloze asi 3 ha) kde asi udalně byla ta Holcizna.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, zakopané zapomenuté poklady, čarodějnice a lidé co se upsali dáblu se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s