Jevíčko – Menší branka v hradbách

Co se týše bran Jevíčka, kromně těch čtyř byla zde i jedna malá brána tak zvaně fortna, kterou je možné spatřit ve zbytku hradeb na zahradě v Dolní farní ulici.  Asi měla funkci aby usnadňovala přístup k potoku během požáru.

Zajimavá je tím že touhle fortnou odcházeli z jevíčka poslední mnichové kdysi slovutného kláštera …

Roku 1365 Jan Jindřich, markrabě moravský a bratr Karla IV., založil v Jevíčku augustiniánský klášter s gotickým kostelem Panny Marie Nanebevzaté. Později byl na sever od kostela hřbitov s gotickou kaplí Nejsvětější Trojice a dále za městem směrem k Vísce stávala kaple sv. Floriána. Za husitských bouří a třicetileté války byl klášter i kostel několikrát vypleněny a augustiniáni vyhnáni, klášter byl pak znovu obnovován z augustiniánského kláštera na Starém Brně.
Roku 1617 přivezl převor augustiniánů P. Jakub Kirschner z Brna sochu Panny Marie, ke které začala putovat řada poutníků a byla uctívána jako „Jevíčská Panna Maria“. Pro tuto sochu dal v roce 1627 Jiří Protivín Žalkovský přistavět kapli Panny Marie a roku 1674 nákladem rodiny Žalkovských byla tato kaple nově vystavěna přibližně v místech dnešního hlavního vchodu. Jevíčko se stalo významným poutním místem a 15. srpna roku 1711 bylo v Jevíčku na pouti dokonce 25.000 poutníků.
Protože gotický kostel Panny Marie Nanebevzaté už nestačil, byl roku 1762 zbořen a roku 1765 byla dokončena stavba nového barokního kostela Panny Marie podle plánů stavitele Pavla Merty z Boskovic, který postavil i kostel ve Sloupu a zámek Rájec. Sochy a štuky dělal sochař Ondřej Schweigl z Brna. 10. srpna 1766 byl kostel Nanebevzetí Panny Marie posvěcen opatem Matyášem Pertscherem. Roku 1778 na místě bývalé křížové chodby kláštera dal říšský hrabě Karel Vincenc ze Salm-Neuburgu na Inu, majitel Opatovic a Jevíčka, postavit kapli Bolestné Panny Marie.

Roku 1782 císař Josef II. zakázal všechny poutě a 7. září 1784 zrušil augustiniánský klášter. Budovy kláštera byly prodány a řeholníci vyhnáni. Tím skončila poutní tradice Jevíčka. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se stal farním kostelem a původní farní kostel sv. Mikuláše byl zbořen roku 1791.

V době odchodu  cítili se jako vyhnanci, že musí opustit místo které dlouho bylo jejich domovem a proto aby dali najevo že neodcházejí dobrovolně a rádi k odchodu nepoužili žádné městské brány.  zamířili k fortně.  Naposled se ohledli k svému bývalému domovu a potom vyšli za hradby.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, Opevnění města, zrušené kráštery se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Jevíčko – Menší branka v hradbách

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s