Malá haná – Ohnivý muž

Na malé hané žil v jednom zámku snad jaroměřicích, bohatý hrabě, který jezdil velmi rád v kočáře na pole i do lesů a domů se vracíval tryskem, že za ním zůstávaly kotouče prachu a koňům sršely jiskry z pod kopyt.

Jedenkrát tak jak jel se mu do cesty připletla se mu do cesta jakási stařena. Hrabě křičel, co mu hrdlo stačilo, aby se klidila z cesty, ale nepomohlo to.  Tak Rozhotčeně seskočil z kočáru, kopl starou ženu aby se sklydila cesty ji okřikl: „Táhni žebroto!“

A stařena dřív  než švihl do koní aojel řekla: „Nedobře činíš, vzácný pane! Počkej, mých dnů je na mále! Na věčnosti si na tebe postěžuju!“   … Pán  povahově byl zlostný a samolibý, jsi nic nedělal z hrozby žebroty. Za čas na to i zapomněl.

Jenže přečel čas a na věčnosti jej dostihl trest za jeho chování vůči druhým. Jeho duchu nebylo popřáno pokoje. V lidské podobě, s rozžhaveným železem na zádech bloudil po lesích, jež lemují Malou hanou, každou noc, za každého počasí.
Říkalo se mu  ohnivý muž a kdekdo se střežil jej potkat. Všichni se mu vyhýbali a pouze odvážnější se zdálky podívali, jak kráčí sehnut pod tíží hrozného břemene bez cíle, bez útěchy.

jednou šel nějaký obyčejný člověk k domovu a potkal ohnivého muže, jenž byl před tím zakryt vysokou skálou,  mohlo to být někde v Pekle za Úsobrnem. Vyhnutí nebylo. Pántáta se trochu zarazil, ale hned si řekl: „Eh co, svědomí, mám čisté, nic se mi nestane.“   A už stáli proti sobě.

Ohnivý muž se podíval na pantatu nevýraznýma očima a zahovořil: „Dobrý člověče, řekni mi, kam to železo dám?“ Pantáta se dlouho nerozmýšlel. „Tam, kdes je vzal,“ odpověděl. Ohnivý muž se prý po těch slovech docela znatelně usmál a pravil: „Tím jsi mne zbavil všech muk. Děkuji ti zato pěkně.“

Pántata chtěl něco dodat, ale marně se díval  všude kolem. Bylo mu, jako by se probouzel ze sna. Ohnivý muž před ním nebyl. Zmizel, rozplynul se jako mlžina. Potom ho již v lesích nikdo nespatřil.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Ohnivý muž, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Malá haná – Ohnivý muž

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s