Kolem Uhřic – mátohy a bludičky

Uhřice najdeme v oblasti nazývané Malá Haná, jihovýchodním směrem od města Jevíčko a východním směrem od Velkých Opatovic. Uhřicemi prochází silnice spojující město Jevíčko a Boskovice. Kolem Uhřic se kdysi prostíraly velké pastviny.  V Lipině, Nad perlovem, Na Bábě, V příhoně, Na Květnici, a končily brodnicí, kde se dobytek napájel.  Každého rána procházel pastýř vesnicí troubil na volský roh a volal. „uhřičká děvčata, vyžeňte prasata!“ Na to volání se otvírala vrata a dobytek se připojoval ke stádu. Koně si však pásl každý sám.

tak jednou pásl v Lipině stařeček Juřina, když mu bylo ale devadesát let. Lehl si do krátkého stínu rozložitého jeřábu a zasnil se. …

mezi tím náhletu bylo poledne. Staříkovy počala padat víčka, ale v tom to udělalo buch! Na Sedličné cosi tak nehorázně bouchlo, až se lekl, překonal ospalost a napjal všechny smysly. Bílý obláček se vznesl nad stromy. Dolů z kopce, duníc jako hrom, valila se bečka, jedna, druhá, třetí …  Dědeček honem spěchal odsud.

Nemohlo jej ani potěšit, že všechny praskly, zmizely, sotva se dokutálely na dno údelí. Neboť ozvalo se nové zarachocení a na strání Sedličné: bečka se stočila, zaburácela a šups do rybníka. Voda vysoko vystříkla, zavřela se, zavířila. mohlo se zdát a je konec ale nebyl … jiná bečka se kutálela do údolí, praskla a vysoukaly se z ní jakési mátohy a bludičky.  Stařík upaloval dál ke vsi, co mu stačil dech. Sudy lomozily za ním až k chalupě.

Na to nezapoměl, pořád slyšel to dunění a o tom vypravoval až do smrti.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, duchové, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kolem Uhřic – mátohy a bludičky

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s