Velká Roudka – jednou do roka nedaleko čerti vyskakují ze sudu

Velká Roudka je vesnice nacházející se asi 2 km od Velkých Opatovic v oblasti Malé Hané

Nedaleko Velké Roudky je je les Spalisko. Právě tady se podle pověsti před Mikulášem vyvalují z hlubin země obrovské sudy. Válejí se sem a tam, jakmile se srazí buď o sebe nebo o strom a sud pukne vyskočí čert.

Běda tomu kdo by se odvážil tam podívat jestli je to opravdu pravda v zrovna tehdy co se to děje. Jeden jediný čert, co by byl ze sudu venku, by stačil, aby vás chytil, vrátil se s vámi před trůn Luciferův … dáno by bylo vám snášet všechna pekelná muka napořád.

Chasníci z Roudky se chtěli kdysi přesvědčit, je-li pravda, co se o Spalisku povídá. Domluvili se, a jakmile se přiblížil večer před Mikulášem, vydali se k lesu. Na polích ležel syrový klid.  Vesnička v údolí, schoulená ke stráním, mrkala už několika osvětlenými okny.

Chasníci se skoro báli vlastního hlasu. Opatrně došli k prvním křovinám. Přikrčili se za nimi a zvědavě hleděli do tmy. A tu tam šlehlo nějaké světlo. To patrně první sud se vyvalil ze země, doprovázen září pekelných ohňů. Jakýsi rachot, jímž se pod chasníky až půda zachvívala, následoval brzy za tím zábleskem.

Chasníci na nic dalšího nečekali. Lekli se víc než druhý a rozprchli se ke vsi. Upalovali, jen se prášilo, ani za ními nemusela hořet příslovečná koudel.

Po druhé už vůbec nepodlehli pokušení jít se podívat na čerty, kteří tu jednu noc v roce jsou pány Spaliska.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, čertovská místa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Velká Roudka – jednou do roka nedaleko čerti vyskakují ze sudu

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s