Chornice – Bludičky

Kdysi v Chornicích žil stolář, který v okolí byl velmi oblíben protoře dělal zvlášť dobře necky. Takže mnohé hospodyně jsi je nechaly dělat právě u něj, z čirého okolí Malé Hané. A právě jednou u něj jsi nechala jedna hospodině udělat necky. Domluvily se na den kdy by mohli být hotové, a ten ten pro ně poslala starčího učedníka. jenže ten den kdy ty necky měly být hotové , nebyli a milý chasník jsi na ně musel počkat. jenže ta výroba se prodloužila a když je odnášel byla už venku tma.

Vzal necky na zada a spěchal domovu, jen nohy mu byly vidět. Občas vysunul hlavu, porozhlédl se, je-livšechno v pořádku a opět se kolébal kupředu. Při jedné takové vyhlídce sehrozně lekl. Na lukách u potoka zaplápolalo podivně bledé světlo. Vyskočilo vysoko, pohaslo, zase vyskočilo, k němu se přidalo druhé, třetí a další a další a všechna tančila v ponurém tichu stáleblíž k silnici, jako by chtěla vzít do svého středu opozdilého chodce.

Chasník s hrůzou pozoroval, jak jsou již světélka téměř u něho. Viděl malá i velká světla a zdálo se mu, že jsou to vlastně plamenné průhledné postavy dívek, které po něm vztahují ruce, rozplývají se, a vznikají na jiném místě.  dal se na útěk. prchal, co mu dech stačil, ale když poznal, že světýlka jsou mu patách, aby jej zatáhla do bažin, jistě někam k Finsterlově hlubině – více nemeškal.

Skočil do příkopu a přikryl se neckami. Sotva tak učinil, byla světýlka u něho. Pobíhala okolo, tančila, vířila, i na necky skočila, ale chasník zoufalý, vylekaný, ani se nehýbal a dobře je přidržoval u země vší silou.

Ráno našli sekáči nové necky a pod nimi známého chasníka – polomrtvého.  Donesli jej domů, dlouho trvalo než se úplně vzpamatoval.

 

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Chornice – Bludičky

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s