Úsobrno – divoženky

Nedaleko Úsobrna je malý palouk, kterému se říká jandova Nezvalka. Je to místo kde tančívali divoženky.

kdysi dávno jel pantáta Synků z jaroměřic ze Mlýna. Bylo pozdě večer… Najednou kůň sám od sebe zastavil. Ať jej pobízel jakoliv kůň stál ani se nehl.  Byli právě blízko nezválky. Vůbec jsi nevěděl rady co dělat, podíval se potoku , k palouku a hned mu bylo jasné proč k“ň stojí na místě jak přibitý.

tam na nezvalce zrovna skotačily divoženky. Pět až osm jich tam mohlo být, držely se za ruce a točily se prudce dokola, nalevo, napravo, až dlouhé rozpuštěné vlasy poletovaly kolem hlav, průsvitný šat jim vlál a nohy se sotva dotýkaly země …

A prostřed kruhu měli  janka! Toho lenocha z Uhřic, o kterém se říkalo, že má obě ruce levé, že nic nedělá, jenom se toulá po lesích… právě toho dostaly.

Jedna tanečnice se z kruhu oddělila, přiběhla k vozu a chtěla pantátu vzít také do kruhu. Stáhla po něm své ruce ale pantáta byl zbožný, neustálenosil růženec a měl jej s sebou i tentokrat. než se divoženka nadála dostala sním přes oči a hned byla pryč. Ztratily se i ty na louce, jen Janek zůstal  na palouku a potácel se jako smyslů zbavený. Pantáta sním musel pořádně zatřást a vzít k sobě na vůz, aby se vůbec vzpamatoval.

A janek od té doby byl jak vyměněný, zanechal své lenosti.

 

Ale od té doby se divoženky tu už již nikdy neukázaly. když však senoseči došli na nezvalku aby ji posekli, vždycky začlo pršet, to prý divoženky pláčí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice divoženky a víly, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Úsobrno – divoženky

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s