Šubířov – loupežník Franta ze Žlíbků

Obec Šubířov s místní částí Chobyně patří v mikroregionu malá haná k nejmladším. První dochovaná písemná zmínka o její existenci pochází z roku 1710, část Chobyně se pak datuje k roku 1720.
Zakladatelem původně malé osady byl svobodný pán František Michal Šubíř, majitel panství v Jaroměřicích a nejvyšší zemský komoří. Jako rektor pro stavby silnic na Moravě nechal vybudovat silnici mezi Jevíčkem a Konicí, která vedla přes pověstmi opředený les Loupežník ). Les je historicky doložen na Mapě Moravy z r. 1627, jejímž autorem byl Jan Amos Komenský.

v době za panování císaře Františka II.  Tudy vedla cesta mezi Olomoucí a Prahou.  Na této cestě v části mezi Šubířovem  a Jaroměřicemi právě onom lese bylo dvanáct loupežníků. přepadávali kupce a vůbec všechny co procházeli tudy po této cestě. hluboko v lese měli ve skále vytesanou jeskyni a tam se ukrývali, dělili se o kořist a hodovali.  Časem ale ubývalo loupežníků. Až nakonec zůstal jenom jeden, kterému říkali:

Franta ze Žlibku.

Ten jsi vykopal na odlehlém místě brloh a spouštěl se do něho padacími dveřmi a po žebříku. zatahl tam i jednu ženskou a poručil ji, aby mu vařila a uklízela. A aby neutekla kdykoliv on byl mimo ten brloh, dveře zatížil pořádným balvanem.

Ale jednou …

Franta dostal horečku a bylo mu velmi zle.  Strčil  té ženě zlaťák a poslal ji do jevíčka pro kořalku. myslís jsi že jej postaví na nohy. jenže daná žena místo kořalky prozradila na radnici jevíčku kde má Franta doupě  a když přinesla kořalku byl v ní silný uspávací prášek.

jakmile usnul nasadili mu kolem krku oprátku, tak skončil Loupežník Franta, a dodnes jsou stopy po jeho brlohu, ještě je najdeme  v lese loupežník.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šubířov – loupežník Franta ze Žlíbků

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Konicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s