Úsobrno – Durana – zakopaný poklad

V severovýchodním cípu okresu Blansko leží obec Úsobrno a východně od ní na návrší Durana kuželovitý kopec dnes hustě zarostlý křovím a trávou. a kdysi dávných dobách zde stával dřevěný hrad.
Přes Úsobrno vedla starodávná obchodní cesta, tzv. Hvozdecká stezka, která ve Svitávce navazovala na stezku Trstenickou a směřovala do Olomouce.

Když vtrhli na Moravu Tataři, uchýlila se sem manželka údělného knížete z Olomouce. Vzala s sebou mnoho zlata a pro jistotu je zakopala poblíž hradu, na kopci, kterému se dlouho říkalo Spálená. Domnívala se, že poklad zde bude v bezpečí, i kdyby na Duranu přikvačilo neštěstí a ona sama musela prchat tajnou podzemní chodbou.

Tataři k Duraně opravdu přitáhli. Vedl je někdejší župan, jenž zradil za slib zachování života.

Hrad však byl pro ně i tak tvrdým oříškem. Desítky jich padlo s rozbitými hlavami do hradního příkopu, desítky jich ležely po svazích Durany s šipkami v prsou. Ale když župan prozradil i vchod do tajné chodby a stateční obránci byli napadeni zezadu, neubránili se. zahynuli do jednoho.

Vítězní Tataři Duranu vyplenili a spálili. Popel lidského díla splynul s popelem bojovníků, paní kněžny i zrádného župana který přestože doufal že jsi zradou zachrání život, přesto dostihla jej smrt upálením za živa. Lehlo popelem tehdy i město Úsobrno, ležící pod hradem. krajem šla vítězně smrt, loupež, dým a márné byly slzy … nic nezabránilo této skáze.

Uběhl čas. vše bylo jak dřív, i když jinak, ty tam byly boje. jen Vršek Durany už nezdobil hrad. a celý zarostl lesem, jakoby s touhou zapomenout na všechno bezprávý které se tu tehdy událo.

Jen v pekelné rokli každého dne v poledne bylo slyšet nářek hradního zvonu, tam se vždy o svatojánské noci zjevoval zrádný župan na bezhlavém koni. A v místech, kde kněžna zakopala zlatý poklad, nesmírně mnoho peněz, vyskakovaly jednou v roce plaménky. Tona Velký pátek, právě když se četly pašije.

Kdysi se jej vypravily hledat pastýř a dřevař, a jak to vědšinou bývá ani oni neudržely jazyk za zuby …

Sud penězi se propadl hlouběji do země, že se již nikomu nepodařilo jej vykopat

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bezhlavý jezdec, okolo Jevíčka putování po Malé Hané, spojení zvířete a tajemného místa - kůň, vpád tatarů, zakopané zapomenuté poklady se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Úsobrno – Durana – zakopaný poklad

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s