Šibenice na hájku

Hrdelní právo obdržela obec Knínice již okolo r. 1200, aby zloděje, lotry, mordéře a jiné zločince, kterýž by napřed v řečeném zboží a mezích jeho byli postiženi, trestala na hrdle nebo na statku. Do r. 1583 byla zdejšímu hrdelnímu soudu podřízena i stolice soudní ve Svitávce. Některé rozsudky se zachovaly dosud. Jelikož šibenice byla chatrná koncem XVII. Stol., žádali Knihničtí o povolení postaviti novou. Bylo jim vyhověno r. 1690, konšelé však museli pranýř třikráte obejíti a pokaždé naň třikráte kladívkem neb sekyrkou klepnouti, čímž nabyl opětně svého práva.

Popravy vykonávaly se na malém kopečku „Hájku“ při s. straně Knihnic, podoby mohylové: na temeni dosud stojí kůl, zbytek to šibenice….

podle pověsti na této šibenici jako první byl pověšen nevinný mládenec podezírán kádeže nože , (kudly za groš – grošák) Na znamení neviny první oběti měla ta šibenice stát věčně a nikomu se nemělo podařit zničit poslední kůl, který z ní zůstal po zrušení robot a hrdelních práv.

Mnoho lidí se pokoušelo odnést si ten kůl domů. Jednou se tak vsadili dva mládenci ze Šebetova o několik litrů pálenky. A skutečně pro ten kůl v noci šli. Cestou se jim však udělalo nevolno. A čím blíže přicházeli, tím hůře jim bylo. Když konečně po velké námaze kůl vytáhli, pro strach utekli.  Došli domů ale něco jim nedalo nemohli usnout a rozhodli se vrátit na hájek a vsadili kůl na staré místo.

I jiní se o to pokoušeli a nepovedlo se … zlámali pilku i sekyrku, byl kolikrát nařezán a nikdy nedořezán, chtěli ho doma spálit a nemohli, vždycky jej musely každý postavit zpátky, kde stál, jinak neměl pokoje.  A přece vzal za své. Spalili ho roku 1924 vojáci, kteří měli na Hájku stráž. …

Na hájku kdysi byl nevině i popraven jeden mladík který s otcem šel na pouť Do Jaroměřic na Kalvarii.  Zamilovala se do něj dcera rychtáře jaroměřic, a protože mladík nevyhověl její naléhaní, tajně dala do jeho brašny různé pozlacené předměty a když otcem odcházeli. tak chvíly na to ztropila poplach že byli okradeni.  byl poslán za ními dráb. Brzy přivedl zpět Otce se synem a u mladíka našly zmizelé předměty … i když se zapřísahl že ty věci nevzal, nic nepomohlo a byl oběšen, a otec propuštěn.
poprava byla vykonána právě na tomhle kopci hájku. popravený tam zůstal viset pro výstrahu.

Za rok putoval tudy jeho otec sám, aby se za syna na kalvárii pomodlil. Zastavil se Knínicích a šel se podívat na místo, kde byl syn oběšen. Hrůza ho pojala a sklíčila ho veliká lítost , když uviďěl, jak se zbytky oběšence houpaly ve větru a dokola kroužilo hejno krkavců. Zaplakal a zahořekoval: „synu, cos to učinil?“

Tu se stal div. mrtvý, tedy co z něho zbylo, odpověděl: „Otče, já jsem to neudělal.“  Otec běžel na rychtu a vyprávěl, co se přihodilo. Rychtář právě obědval. Měl na talíři kus kohouta a když vyslechl uplakaného a vyděšeného tátu, klidně řekl: „Byl-li syn nevinně utracen, musel by ten pečený kohout zakokrhat.“

A stalo se! kohout zakokrhal.

Rychtář hned poznal, že mladý poutník byl nevině popraven, uhodil na dceru, a když se přiznala, jak to vlastně bylo. Dal ji ve sklepení za živa zazdít!

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, za živa do hrobu pohřbení, šibenišní vrch se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šibenice na hájku

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s