Važanské lesy

Obec vážany se nachází na uzemí malé hané ….

Při nové úpravě robot podle patentu roku 1775 byly roboty zavedeny ve všech městečkách a vesnicích kromě Vážan. Všechny obce si stěžovaly tehdy na vrchnost a požadovaly, aby mohly užívat alespoň dříví z lesů. Po zrušení hradišťského kláštera byly na šebetovském panství přeměněny roboty na robotní plat. Vážanští nic neodváděli a ani nepožadovali chodit na dřevo do panského lesa, protože z 468 měřic lesa, 12 vesnic sebětovského panství, patřilo vážanských 393 měřic. Tohoto bohatství si vždy velmi vážili a chránili je. V roce 1839 totiž hrabě Strachavic ze šebetovského panství začal po vážanských požadovat dávky a usilovat o převedení vážanských lesů po dvoji správu. Tenkrát se postavili vážanští tvrdě proti němu. Na 20 sedláků bylo v Olomouci uvězněno a do vesnice bylo povoláno 100 vojáků. Pod vedením rychtáře Zvejšky a s přičiněním vychovatele hraběcích dětí Brechta obhájili vážanští opět svoje privilegia.

Dle jedné pověsti:

Tehdy ve Važanech byl nějaký větší zeman. měl takovou výsadu, že jsi mohl každou neděli vyjet dvěma páry koní, kdežto sedláci si mohli vyjet pouze s jedním. zemanovy však nepatřil ani kousek lesa. Sedláci jich naopak dost a dost. A ten zeman je chtěl o ně připravit.

Zeman se smluvil s hradištským klášterem, kterému Vážany spolu s Knínicemi a Šebetovem patřily.

Klášter poručil: „Vraťte lesy!“ A přišli drábové pro cejchovnice – jak se tehdy říkalo truhličkám se starými pergameny. Sedláci však cejchovnice odmítli vrátit. tak drábové je odvedli v poutech do Olomouce.

A ženám bylo sděleno, že jejich mužové budou tak dlouho ve věžení dokuď jim nevydají cejchovnice. Ale tohle nezabralo.

Jindy zas v době kdy přijeli drábové cejchovnice stály na stole, znamenalo to rychle je někam schvat. tak drábové vždy odtáhli s nepořízenou.

Následovala další pohrůžka: Oběsíme vám muže na Hájku! ani to nezabralo.

Jednou první zářijovou neděli jela kolem Vážan sama císařovna Marie, rozsypalo se jí kolo u kočáru.  Vážanští je hned pohotově opravili a přitom si císařovně postěžovali na svou vrchnost. Muži byli propuštěni a císařovna jim ještě slevila na robotách. na památku této události se vážanští vždy první zářijovou neděli náramně radovali.

Na tendo den připadli u nich hanácké hody.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, okolo Jevíčka putování po Malé Hané se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Važanské lesy

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: Hvozdečko – čerti v hospodě – hvozdecký les | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s