Šebetov – kaple sv. Anny

Nad Šebetovem v strmém kopci stojí kaple sv. Anny podle pověsti ji postavila kněžna jako dík že ji těsně minul blesk a jako zázrakem jí a kolem nic nestalo …

Šebetovské panstvo mívalo za stara ve svých rozsáhlých lesích od  Úsobrna po Boskovice letohrádky a na vyšších kopcích sloupy s kruhovou střechou. Vypadalo to jako velikánské deštníky říkalo se jim paraplata.

Sem se uchylovalo panstvo za parných dnů, aby si krátilo dlouhou chvíli, sem se uchylovaloi tehdy, když je v lesích zastihl déšť.

Nejčastěji tu pobývala paní hraběnka se svou společností, neboť pan hrabě měl jiné starosti, službu císaři pánu nebo velkolepé hony. Jednou paní Baronku a její společnost zastihla bouře. Blesk se náhodou trefil do paraplete. A jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Blesk sjel po dřevěném kůlu do země.

Proto na poděkování zde postavila kapli sv. Anny.

Vystavět však kapli na strmém kopci nebylo snadné. kdyby nebylo úsilí chudých Šebetovských snad by se ani jí nepodařilo vystavět. Jako poděkování za jejich práci dala vždy o pouti zabít velký kus hovězího dobytka.

za posledních panů na Šebetově byl ale starodávný zvyk opuštěn….

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, Počasí - záznamy bouřek v dějinách. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šebetov – kaple sv. Anny

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s