vrch HUŠÁK a Holubí studánka

Ve zvlněné krajině Malé Hané, nad městečkem JEVÍČKO, hrdě vystupuje dominantní vrchol HUŠÁK. Je ukryt v rozsáhlém komlexu hlubokých lesů a s okolními vrcholky vytváří poměrně zdatný masív.

Na vrcholu je památný strom a několik skalisek. Kamenná moře poté pokrývají také svahy Hušáku. Z Jevíčka sem vede zelená turistická trasa a nebo modrá z Městečka Trnávka,které končí pod Hušákem a dále je nutné pokračovat kolem studánky po zelené a zdolat vrchol poměrně strmím výstupem.

Pod vrcholem je  HOLUBÍ STUDÁNKA s kapličkou a odpočívadlem.Voda zde vyvěrá pod kapličkou a traduje se,že její pravidelné pití je tedy léčivé!!.

Podle pověsti chorníckého domkaře Antonína stíhlo kruté neštěstí. Pozbyl vlády v rukou a jen stěží chodil. Na uzdravení nebylo naděje, hrozila bída, hrozil hlad.

Jednou se mu zdál zvláštní sen. Uviděl nadpozemsky krásnou paní.  Vznášela se nad vrcholy jedlí a tiše říkala: „Dej se vést bílou holubicí, přijdeš do lesa k prameni, který ti vrátí, čeho postrádáš …

když se krásný sen vzdálil, chalupník se probudil. Slunce již bylo povýš, ale žena bylaještě ve světnici. Pomáhala mu při oblékání, a tu jí vypravoval o svém snu. „Jak?“  zvolala překvapeně, „bílá holubice? Před chvílí jsem ji viděla na jabloni!“  Antonínovu duši zalilo blaženství naděje. Vyšel na zápraží a opravdu, uviděl holubici.  Pozdravovala na jabloni ranní slunce, točila se v něm a klaněla, ale brzy popolétla o několik zahrad. Antonín, podporován ženou, šel za ní. sebral všechnu svou sílu a nevnímal nic než bílého ptáka vznášejícího se co chvíli nad zahradami, poli a lesem.

Holubice přivedla Antonína k prameni na Hušáku. Byl hrozně unaven, ale neodpočíval.  Jal se omýt v chladné vodě. Ponořil do ní své zvadlé ruce a div divoucí naplnil je život. Pmyl své nohy  a poznal že by došel na kraj světa.  Omyl svou hlavu i prsa  a pocítil sílu, že by mohl lámat železo. I poklekl, políbil zemi a po dlouhé době si zase zazpíval.

Po čase zde zbudoval třebovský kníže zděnou kapličku. Do studánky v kamenné podlaze pryští neustále silný pramen.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice okolo Jevíčka putování po Malé Hané, Živá a Mrtvá voda se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na vrch HUŠÁK a Holubí studánka

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s