Náklo – tataři

Okres Olomouc

Za starých časů vesnici Náklo obklopovaly bažiny, zrádné močály. a přesto zdánlivě této zemi nikoho stával kdysi hrad, v místech kde dnes stojí kostel.

Podle pověsti vzal za své v době utoku tatarů na Moravu …  přijeli i do Nákla a celou vesnici zapálily, a kdo se před ním nestihl ukrýt tak byl od nich zabit. Tatarů bylo velké množství, ale obranců hradu bylo málo. Tataři ohnivými šípy zapálily hrad a netrvalo dlouho a vnikli i na hradby.

Udatný rytíř se  ukryl se ženou a dětmi v pevné kamenné věži. vchod do věže byl chráněn železnými dveřmi. Zdánlivě vypadalo to že jsou v bezpečí, ale tataři do železných dveří sekali  meči i sekerami. Netrvalo dlouho a dveře pod návalem ran se otevřeli. a hrnuli se dovnitř. Rytíř stal na schodech s dlouhým mečem, přestože jich bylo velké množství, schody byli úzké, tak k němu jen jeden voják. sice zvládal odrážek utok nepřátel ale né na dlouho, pomalu mu umdlévala ruka.

Tu se do věže vyvalil dým z hořícího hradu – Tataři přestali útočit. Rytíž viděl  všude kolem sebe šlehající plameny a slyšel praskot hořících trámů.
Ženu a děti kouř omámil, že leželi jako bez ducha.  ven jít nemohl tam bylo zpoustu tatarů, a ve vnitř měl strach z upálení za živa.  Vyskočil z okna věže  abyl tu ránu mrtvý.

tataři zatím co z Nákla odjeli a když se vrátili vesničané kteří se zachránili uprchem do lesa našli mrtvého rytíře ležet pod věží. vyběhli na věž a našli tam paní a děti živé a zdravé.  Kammená věž neshořela a kouř je jen omámil.

Později k té staré věži postavili kostel. A dodnes tam snad jsou dveře posekané od tatarů …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vpád tatarů se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – tataři

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s