Krášterní poklad v nákle

Okres Olomouc

V době kdy švédové okupovali naši zem. přitáhli také k Olomouci. V nákelském kostele a v krášterním Hradisku odedávna byli zlaté a stříbrné předměty které získaly darem od svých věřících. kdysi opat z hradiska přemýšlel kam ukryt ty nachromážděné cennosti tu jsi spomněl na Náklo na místo obklopené hustými lesy, bažinami a močaly přišlo mu že ani je nenapadne někde  tady hledat. … Ukryli zde  kalichy, monstrance, knihy, i kostelní peníze…. zakopali je pěkně hluboko do země , prý na jednom místě v lese u Olší.  A všichni kdo byli při zakopavání pokladu přísahali že nikomu nic neřeknou.

Hned na druhý den se v Nákle objevili švédové, kdo ví jak se dozvěděli že zde stojí klášterní dvůr, a šli najisto. Ale nic nenašli, tak je napadlo že vše bylo před ními ukryto.
Snažily se aby jim faráž prozradil místo kde je ukrytý, ale on i když jej mučily nic nevyzradil. Ještě než z Nákla odtáhli celou ves zapálili.

Když švédové odtáhli a bylo už po válce, opat dal jednou v noci vše tajně vyzvednout. a vrátit na své původní místo.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady, švédské utoky na naši zemi se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Krášterní poklad v nákle

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s