Náklo – Švédský trubač

Okres Olomouc

Kdysi švédští vojáci pustočily naší zemi, přitáhli také k olomouci. drancovali kde se dalo… Náklo celé vypálily. Jen věž kostela stála nad tím vším jakoby němí svědek … Dlouho potom pro švédy nebylo Náklo ničím zajimavé. co tam bylo jsi už odnesli.

Ale když přitáhli nové švédské oddíly prozkoumávaly celý kraj, dostaly se tak i k Náklu.  Přilákala je tam vysoká věž, jinak zbytek vesnice bylo vypáleno. Jen malo vesničanů přežilo tu hrůzu.  A ti toužily po pomstě …

Ta příležitost se jim skutečně naskytla:

Jednou jela korneta švédských jezdců cestou Hračičí k Olomouci.  jakmile viděli nákelskou věž, všichni odbočili a zajeli se na ni podívat. Jen jediný z nich zůstal na koni u spálených stodol v Hráči a čekal, až se jeho kamarádi vrátí. Byl to podle všeho trubač, protože přes rameno měl hedvábný bandalír a na něm vyleštěnou trubku…

Vůbec mu na mysl nepřišlo, že by mohlo být nebezpečné zůstat zde sám. Tak nákelštím mladíkům se lehce podařilo jezdce strhnout z koně a během chvíle jej zabili, aniž by stačil vytasit šavli, nebo zatroubit na poplach…. Odtáhli ho křovím do lesa, a zahrabali do močálu pod strání. A koně odvedli pryč do hustého lesa.

Dlouho prý náklo zůstalo v rozvalinách a teprve po letech v něm zase vystavěli nové chalupy a začli tam znovu klidně žít.

Po dlouhém čase, když už se na všechno  dávno zapomnělo, kopali lidé z Nákla u hráče  žlutou hlínu. Přitom našli v hlíně kostru mrtvého muže! Měl na boku šavli, na druhé straně trubku a kus zteřelého hebvábného bandalíru.  … Tu nejstarší si vzpomněli, co slýchávali o švédské vojně a zabitém trubači.

Stařenka Rozina chtěla na trubku zatroubit, foukla do ní a ozval se tak příšerný hlas, že se všichni zděsili. Tak prý ji odhodila zpátky do jámy, a tam leží snad dodnes vedle kostí švédského trubače.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice švédské utoky na naši zemi se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – Švédský trubač

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s