Vranová Lhota – Vraní hora – hrad a klášterní louka

Okres Svitavy, Pardubický kraj

Mnozí znají Bouzov ale málo kdo ví že  nedaleko ve směru na Moravskou Třebovou či na Jevíčko se nachází zalesněný vršek Vraní Hora, blízko Vranové Lhoty. Na první pohled krajina neprozrazuje že dříve zde stával Hrad. Ale  když najdete místo kde dříve stával najdete patrné teréní  i když velmi skromné pozůstatky zdiva, předsunutý val a příkopy.Rozměry předhradí lze jen těžko odhadnout.

Nedaleko tohodle hradu stával klášter. Docela malí a chudý, patřila k němu jen jediná louka, hned vedle panských luk. Krášterní sestry byly za to rády, že mají z louky každoročně dost sena pro svůj dobytek.

Ale pán hradu byl lakomý a krutý! Přestože měl víc než jeptišky, tak jim to málo nepřál ale naopak záviděl. A ubohým sestram louku vzal. Jeptičky plakaly a naříkali ale nic neodměkčilo jeho srdce. A ničím nemohli zabránit ani tomu že jsi na tu louku neprávem dělal nárok. naopak se jim vysmál jakoby to byla žebrota. neboť nebyl kdo by se jich zastal, a pán měl k službám zbrojnoše.

proto netrvalo dlouho a na louce se objevili panští robotníci. Začali žnout louku a sušit seno. tráva byla pěkná, sena bylo hodně a klášterní sestry se zmohly na to se jen dívat. Večer co večer chodily na louku a žalostně plakaly nad uloupeným majetkem.

Ale né nadarmo…něco se stalo: Seno na louce už bylo usušené a robotníci je shrabali do kopek. Kopek bylo tolik, že stály málem jedna vedle druhé. Ale když se mělo seno vozit do panského dvora, přihnala se prudká bouřka s lijákem a voda odnesla všechno seno seno do potoka. Rytířová chasa nesklidila nic.

Otava na louce bala toho roku taky pěkná. Ale sotva ji robotníci  usušili, strhla se bouřka, proudy vody odnesly píci a do panského dvora zase nepřišlo ani stéblo. To se opakovalo příští rok znovu se senem i s otavou. rytíř zuřil a mstil se jeptiškám, jak jen mohl. ty ubohé nakonec klášter opustily a odstěhovaly se jinam. Ale z klášterní louky neměl rytíř ani v dálších letech užitek. všechno seno i otavu odnesla vždycky voda, ačkoliv na jiných lukách bývala sklizeň dobrá.

Lidé ve vesnicích litovali klášterní sestry, že je lakomý rytíř připravil o poctivý majetek. A na památku toho, že jeptičky o louku tolik plakaly, nazvali ji plaček. Hrad i klášter hodně dávno zanikli, ale louka Plaček zůstává. Seno z ní se podaří malokdy sklidit. dosud je odplavuje voda – rytířův čin není zapomenut.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, Počasí - záznamy bouřek v dějinách, zrušené kráštery. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vranová Lhota – Vraní hora – hrad a klášterní louka

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s